Додик у Бриселу за БИХ предаје непотпуне одговоре
САРАЈЕВО: Председавајући Председништва БиХ Милорад Додик боравиће сутра у посети институцијама ЕУ у Бриселу, где ће европском комесару за суседску политику и преговоре о проширењу Јоханесу Хану уручити одговоре на додатна питања из Упитника Европске комисије.
У саопштењу Председништва БиХ наводи се да је програмом посете предвиђен састанак са потпредседником Европске комисије и високим представником ЕУ за спољне послове и безбедносну политику Федериком Могерини и комесаром Ханом, након чега ће им уручити одговоре на додатна питања из упитника, преноси РТРС.
Како преноси сарајевски Кликс, БиХ ће предати непотпуне одговоре на 23 питања из Упитника Европске комисије, а то је потврђено и у Дирекцији ya европске интеграције (ДЕИ) БиХ, где је речено да званичници БиХ нису успели да усагласе одговоре на 23 додатна питања.
На додатна питања из Упитника ЕУ из тела Механизма координације БиХ су за 22 питања и једном потпитању усугласила одговор који гласи: "Нисмо у могућности у овом тренутку да доставимо одговор на ово питање због недостатка свеобухватних информација".
Портпаролка ДЕИ Мартина Трогрлић казала је да су одговори на свих 655 питања, укључујући и ове одговоре, потврђени од стране извршних власти на свим нивоима и достављени су Европској комисији.
"Наведене одговоре тела механизма координације дала су у случајевима када у том тренутку или нису располагала траженом информацијом или где надлежне институције нису могле да постигну сагласност о другачијем одговору, него су се усагласиле управо о оваквом одговору на питање", казала је Трогрлић.
Према подацима Иницијативе за мониторинг европских интеграција БиХ, која окупља више од 40 организација цивилног друштва, међу неодговореним питањима налази се и оно у коме се тражи објашњење због чега није извршено 13 одлука Уставног суда БиХ, али је заступљен и велик број питања из поглавља 22. Регионалне политике, као и поглавље 26. Образовање и култура.
Одговарање на додатна питања Европске комисије део је целокупног процеса који има за циљ припрему мишљења о захтеву за чланство БиХ у ЕУ, а у којем ће Европска комисија дати детаљну анализу стања у земљи и оцену спремности да се пређе у наредну фазу односа са ЕУ.