Полицајац променио исказ у процесу за отмицу Горана Цвијетића
У новосадском Вишем суду, на наставку суђења окривљенима за отмицу Горана Цвијетића (43) у Новом Саду 2017. године, сведочио је само оптужени суспендовани београдски полицајац Владица Ракић, али веома детаљно и дуготрајно.
Подсетимо, петорица окривљених за отмицу Горана Цвијетића из Будисаве у мају 2017. године на Новој Детелинари на prеthodnom рочишту у новосадском Вишем суду изјавили су да су разумели оптужницу, али да нису криви за оно што им се приписује, ни у чињеничном опису, нити су прихватили правну квалификацију кривичног дела.
Заједничко за њихове изјаве, као и њихових бранилаца, јесте да сматрају да се ради о грађанском хапшењу особе за коју сумњају да је починила тешка кривична дела, односно да је умешана у убиство Теодоре Каћански и покушај убиства Ника Ускоковића, који је рођак окривљеног Горана Ковачевића Горанца.
Осим поменутог Горана Ковачевића, на оптуженичку клупу су сели и окривљени за отмицу у саизврилаштву Новосађани Ненад Стевић (40), невенчани супруг Теодоре Каћански усмрћене новембра 2016. из ватреног оружја, што још није расветљено, пензионисани полицијски службеник Далибор Богдановић Боћа (44), полицајац из Београда Владица Ракић (37) и Божидар Боснић (52). Они се бране са слободе.
Оптужени Ракић је дао измењену изјаву у односу на prеthodni исказ у Тужилаштву, што је образложио тиме да је био шокиран сазнањем да је осумњичен због догађаја у Новом Саду, али и због страха за губитак посла с обзиром на то да у МУП-у ради од 2000. године.
– Мислио сам да сам све урадио како треба, да је оштећени тог 22. маја 2017. године, на некој мени непознатој локацији у Новом Саду предат двојици полицијских инспектора у цивилу, у мом присуству – изјавио је Ракић. – Био сам убеђен у то да су гапосле јурњаве по Новом Саду, инспектори преузели из кола у којима смо били с њим.
Владица Ракић је изјавио да је дошао у Нови Сад док је био на боловању да споји свог пријатеља с другаром окривљеног Ковачевића ради склапања неког посла у вези с купопродајом заштитне опреме. Навео је да је, док је седео у кафићу с оптуженима у овом случају Гораном Ковачевићем и Далибором Богдановићем, Ковачевићу зазвонио телефон и да је после разговора био видно узнемирен и уплашен.
– Рекао нам је том приликом да су му управо јавили да се испред његовог улаза, где станује с породицом, тренутно налази особа која је више пута покушала да га убије. Мислио сам да је моја морална обавеза као овлашћеног службеног лица да кренем с њима на лице места, с обзиром на то да му је живот угрожен – рекао је оптужени Ракић.
Он је додао да су у више наврата видели Цвијетића из кола и да су га тражили по Новој Детелинари и при томе су угледали и неке мушкарце у дворишту једног кафића за које су помислили да су Цвијетићеви помагачи.
– Напокон, у једном тренутку угледао сам лице које тражимо и изашао сам из кола, трчао за њим, вијајући га, викао сам му да стане и при томе показивао службену легатимацију, али он се оглушио о наређења. Након тога сам га ухватио и „почистио”. Потом смо га увели у кола, он се отимао и покушао да побегне. Ковачевић га је питао: „Што си убио Теодору и пуцао на дете код школе?”, „Сад ћеш да идеш у полицију да им кажеш шта имаш”, али му у возилу нико није претио убиством нити било како другачије. Јавио је неком да зове полицију, онда су га преузела на некој локацији у Новом Саду та двојица у цивилу, за које сам убеђен да су инспектори. Рекао сам тада да ме одвезу до мојих кола да идем кући, био сам на боловању па због тога могу имати проблема, вадио сам службени пиштољ „глок” и показивао службену легитимацију. Мислио сам да је све испало како треба, онај ко је претио Ковачевићу је предат полицији, не очекујући икакве проблеме.
Иначе, оптужни акт је подигнут због сумње да су именовани 22. маја претпрошле године око 18.30 сати у Новом Саду, на углу улица Корнелија Станковића и Јанка Чмелика, на паркингу, уз употребу силе и претњом убиством, одвели оштећеног Цвијетића и задржали у намери да га принуде на нешто.
Наводно, Горан Ковачевић, пензионисани полицијски службеник Далибор Богдановић и полицајац Владица Ракић, након дојаве од В. К. да је испред зграде у којој станује окривљени Горан Ковачевић виђена особа која је уочена у марту исте године испред предузећа „Јужна Бачка”, где је запослена, и за коју су окривљени Стевић, Ковачевић и Богдановић сумњали да је особа која је учествовала у убиству Теодоре Каћански и покушају убиства Ника Ускоковића, кренули су колима за њим. Када је оштећени приметио да га неко прати и почео да бежи, кренули за њим да га ухвате.
Владица Ракић кренуо је за оштећеним преко паркинга, пришао му и уперио у њега службени пиштољ и, уз примену силе и озбиљне претње ватреним оружјем, оборио га на земљу, након чега су из кола изашли Богдановић и Ковачевић па су Цвијетића напали уз примену силе, задавањем удараца, шутирањем по глави и телу. Потом су га одвукли и убацили на под возила између предњих и задњих седишта, након чега су ушли у кола и одмах кренули да се возе по граду те су пошли у правцу Сремске Каменице. У једном тренутку, након изласка из тунела на Мишелуку, наишли су на патролу полиције која је покушала да их заустави, наводи се у оптужници.
После наредног рочишта 12. марта, следе и оне које је председавајући судском већу судија Срђан Савић заказао за 22. април, 16. и 27. мај.
М. Вујачић