Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Policajac promenio iskaz u procesu za otmicu Gorana Cvijetića

28.02.2019. 23:13 23:15
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

U novosadskom Višem sudu, na nastavku suđenja okrivljenima za otmicu Gorana Cvijetića (43) u Novom Sadu 2017. godine, svedočio je samo optuženi suspendovani beogradski policajac Vladica Rakić, ali veoma detaljno i dugotrajno.

Podsetimo, petorica okrivljenih za otmicu Gorana Cvijetića iz Budisave u maju 2017. godine na Novoj Detelinari na prethodnom ročištu u novosadskom Višem sudu izjavili su da su razumeli optužnicu, ali da nisu krivi za ono što im se pripisuje, ni u činjeničnom opisu, niti su prihvatili pravnu kvalifikaciju krivičnog dela.

Zajedničko za njihove izjave, kao i njihovih branilaca, jeste da smatraju da se radi o građanskom hapšenju osobe za koju sumnjaju da je počinila teška krivična dela, odnosno da je umešana u ubistvo Teodore Kaćanski i pokušaj ubistva Nika Uskokovića, koji je rođak okrivljenog Gorana Kovačevića Goranca.

Osim pomenutog Gorana Kovačevića, na optuženičku klupu su seli i okrivljeni za otmicu u saizvrilaštvu Novosađani Nenad Stević (40), nevenčani suprug Teodore Kaćanski usmrćene novembra 2016. iz vatrenog oružja, što još nije rasvetljeno, penzionisani policijski službenik Dalibor Bogdanović Boća (44), policajac iz Beograda Vladica Rakić (37) i Božidar Bosnić (52). Oni se brane sa slobode.

Optuženi Rakić je  dao izmenjenu izjavu u odnosu na prethodni iskaz u Tužilaštvu, što je obrazložio time da je bio šokiran saznanjem da je osumnjičen zbog događaja u Novom Sadu, ali i zbog straha za gubitak posla s obzirom na to da u MUP-u radi od 2000. godine.

– Mislio sam da sam sve uradio kako treba, da je oštećeni tog 22. maja 2017. godine, na nekoj meni nepoznatoj lokaciji u Novom Sadu predat dvojici policijskih inspektora u civilu, u mom prisustvu – izjavio je Rakić. – Bio sam ubeđen u to da su gaposle jurnjave po Novom Sadu, inspektori preuzeli iz kola u kojima smo bili s njim.


U akciju u vreme bolovanja

Vladica Rakić je izjavio da je došao u Novi Sad dok je bio na bolovanju da spoji svog prijatelja s drugarom okrivljenog Kovačevića radi sklapanja nekog posla u vezi s kupoprodajom zaštitne opreme. Naveo je da je, dok je sedeo u kafiću s optuženima u ovom slučaju Goranom Kovačevićem i Daliborom Bogdanovićem, Kovačeviću zazvonio telefon i da je posle razgovora bio vidno uznemiren i uplašen.

– Rekao nam je tom prilikom da su mu upravo javili da se ispred njegovog ulaza, gde stanuje s porodicom, trenutno nalazi osoba koja je više puta pokušala da ga ubije. Mislio sam da je moja moralna obaveza kao ovlašćenog službenog lica da krenem s njima na lice mesta, s obzirom na to da mu je život ugrožen – rekao je  optuženi Rakić.


On je dodao da su u više navrata videli Cvijetića iz kola i da su ga tražili po Novoj Detelinari i pri tome su ugledali i neke muškarce u dvorištu jednog kafića za koje su pomislili da su Cvijetićevi pomagači.

– Napokon, u jednom trenutku ugledao sam lice koje tražimo i izašao sam iz kola, trčao za njim, vijajući ga, vikao sam mu da stane i pri tome pokazivao službenu legatimaciju, ali on se oglušio o naređenja. Nakon toga sam ga uhvatio i „počistio”. Potom smo ga uveli u kola, on se otimao i pokušao da pobegne. Kovačević ga je pitao: „Što si ubio Teodoru i pucao na dete kod škole?”, „Sad ćeš da ideš u policiju da im kažeš šta imaš”, ali mu u vozilu niko nije pretio ubistvom niti bilo kako drugačije. Javio je nekom da zove policiju, onda su ga preuzela na nekoj lokaciji u Novom Sadu ta dvojica u civilu, za koje sam ubeđen da su inspektori. Rekao sam tada da me odvezu do mojih kola da idem kući, bio sam na bolovanju pa zbog toga mogu imati problema, vadio sam službeni pištolj „glok” i pokazivao službenu legitimaciju. Mislio sam da je sve ispalo kako treba, onaj ko je pretio Kovačeviću je predat policiji, ne očekujući ikakve probleme.

Inače, optužni akt je podignut zbog sumnje da su imenovani 22. maja pretprošle godine oko 18.30 sati u Novom Sadu, na uglu ulica Kornelija Stankovića i Janka Čmelika, na parkingu, uz upotrebu sile i pretnjom ubistvom, odveli oštećenog Cvijetića i zadržali u nameri da ga prinude na nešto.

Navodno, Goran Kovačević, penzionisani policijski službenik Dalibor Bogdanović i policajac Vladica Rakić, nakon dojave od V. K. da je ispred zgrade u kojoj stanuje okrivljeni Goran Kovačević viđena osoba koja je uočena u martu iste godine ispred preduzeća „Južna Bačka”, gde je zaposlena, i za koju su okrivljeni Stević, Kovačević i Bogdanović sumnjali da je osoba koja je učestvovala u ubistvu Teodore Kaćanski i pokušaju ubistva Nika Uskokovića, krenuli su kolima za njim. Kada je oštećeni primetio da ga neko prati i počeo da beži, krenuli za njim da ga uhvate.

Vladica Rakić krenuo je za oštećenim preko parkinga, prišao mu i uperio u njega službeni pištolj i, uz primenu sile i ozbiljne pretnje vatrenim oružjem, oborio ga na zemlju, nakon čega su iz kola izašli Bogdanović i Kovačević pa su Cvijetića napali uz primenu sile, zadavanjem udaraca, šutiranjem po glavi i telu. Potom su ga odvukli i ubacili na pod vozila između prednjih i zadnjih sedišta, nakon čega su ušli u kola i odmah krenuli da se voze po gradu te su pošli u pravcu Sremske Kamenice. U jednom trenutku, nakon izlaska iz tunela na Mišeluku, naišli su na patrolu policije koja je pokušala da ih zaustavi, navodi se u optužnici.

Posle narednog ročišta 12. marta, slede i one koje je predsedavajući sudskom veću sudija Srđan Savić zakazao za 22. april, 16. i 27. maj.

M. Vujačić

Piše:
Pošaljite komentar
Petorica optuženih za otmicu Gorana Cvijetića smatraju da su nevini

Petorica optuženih za otmicu Gorana Cvijetića smatraju da su nevini

26.02.2019. 23:53 23:54