Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Петорица оптужених за отмицу Горана Цвијетића сматрају да су невини

26.02.2019. 23:53 23:54
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Сва петорица окривљених за отмицу Горана Цвијетића (43) из Будисаве у мају 2017. године на Детелинари  су у новосадском Вишем суду изјавили да су разумели оптужницу, али да нису криви за оно што им се приписује, ни у чињеничном опису, нити су прихватили правну квалификацију кривичног дела.

Заједничко за њихове изјаве, као и њихових бранилаца, јесте да сматрају да се ради о грађанском хапшењу особе за коју сумњају да је починила тешка кривична дела, односно да је умешана у убиство Теодоре Каћански и покушај убиства Ника Ускоковића, који је рођак окривљеног Горана Ковачевића Горанца (44).

Суђење је, након што је поново одбијен предлог одбране за изузеће председника судског већа,  ипак настављено пред председавајућим судијом Срђаном Савићем, уз присуство веома јаког обезбеђења, у панцирима, фантомкама и с дугим цевима.

Осим поменутог Горана Ковачевића, на оптуженичку клупу су сели и окривљени за отмицу у саизврилаштву Ненад Стевић (40), невенчани супруг Теодоре Каћански усмрћене новембра 2016. из ватреног оружја, што још није расветљено, пензионисани полицијски службеник Далибор Богдановић Боћа (44), полицајац из Београда  Владица Ракић (37) и Божидар Боснић (52). Они се бране са слободе. Цвијетића, који је у притвору у новосадском Окружном затвору, чували су  бројни затворски чувари уз помоћ Судске страже.

– Колега из фирме ми је јавио да је „сумњиво лице” које је својевремено видео на паркингу наше фирме, тада било испред зграде, односно улаза у којем станујем с породицом – навео је Ковачевић. – Био сам тада у једном кафићу с двојицом оптужених у овом случају, одмах смо отишли колима на наведену локацију, спазили смо особу која је сада у судници као оштећени, али је она побегла. Убрзо смо тог човека ухватили и стрпали у кола. Питао сам га што је убио Теодору и пуцао у кола у којима је било дете. Потом сам позвао Стевића и рекао да га довозимо код њега на Лиман, код студентских домова, и да зове полицију, што је овај, по сопственим речима, и учинио.


Одбрана: Намеравали да га предају полицији

Одбрана је била на становишту да није било договора о планирању отмице и принуде да оштећени нешто учини или не учини, већ намере да се он преда полицији јер су окривљени сматрали да је умешан у тешка кривичана дела. Браниоци нису оспоравали да се радило о лишењу слободе, али без претњи. Такође су навели да је Полицијска управа у Новом Саду обавештена  о догађају од окривљеног, на савет више њих с оптуженичке клупе.


На питање судије Савића зашто није звао полицију, него Стевића,  Ковачевић је одговорио да не зна, али да је био уплашен за породицу и у конфузији после непријатних догађаја у последње две године (Теодорино убиство, покушај убиства његовог рођака, који је тада био у његовим колима, испред основне школе).

Бранилац окривљеног полицајца Ракића адвокат Горан Ступар је казао за свог брањеника да је све што је предузео било у складу са законом о полицији, а да је једини проблем био тај што је он тада био на боловању, а о својим активностима није обавестио старешине.

– Он је мислио да оштећеног воде инспекторима – навео је адвокат Ступар.

Адвокат Горан Карадаревић је  казао да није спорно да је оштећени лишен слободе ради предаје полицији, и да ће те наводе потврдити очевици, припадници новосадске Полицијске управе.

Подсетимо, оптужни акт је подигнут због сумње да су именовани 22. маја претпрошле године око 18.30 сати у Новом Саду, на углу улица Корнелија Станковића и Јанка Чмелика, на паркингу, уз употребу силе и претњом убиством, одвели оштећеног Цвијетића и задржали у намери да га принуде на нешто. Наводно, Горан Ковачевић, пензионисани полицијски службеник Далибор Богдановић и полицајац Владица Ракић, након дојаве од стране В. К. да је испред зграде у којој станује окривљени Горан Ковачевић виђена особа које је уочена у марту исте године године испред предузећа „Јужна Бачка” где је он запослен и за које су окривљени Стевић, Ковачевић  и Богдановић сумњали да је особа за коју сумњају да је учествовала у извршењу убиства Теодоре Каћанки и покушаја убиства Ника Ускоковића, кренули су колима за њим. Када је оштећени приметио да га неко прати и почео да бежи, кренули за њим да га ухвате.

Владица Ракић кренуо је за оштећеним преко паркинга, пришао му и уперио у њега службени пиштољ и, уз примену силе и озбиљне претње ватреним оружјем, оборио га на земљу, након чега су из кола изашли Богдановић и Ковачевић па су Цвијетића напали уз примену силе, задавањем удараца, шутирањем по глави и телу. Потом су га одвукли и убацили на под возила између предњих и задњих седишта, након чега су ушли у кола и одмах кренули да се возе по граду те су пошли у правцу Сремске Каменице. У једном тренутку, након изласка из тунела на Мишелуку, наишли су на патролу полиције која је покушала да их заустави, наводи се у оптужници.

М. Вујачић

Пише:
Пошаљите коментар