Petorica optuženih za otmicu Gorana Cvijetića smatraju da su nevini
Sva petorica okrivljenih za otmicu Gorana Cvijetića (43) iz Budisave u maju 2017. godine na Detelinari su u novosadskom Višem sudu izjavili da su razumeli optužnicu, ali da nisu krivi za ono što im se pripisuje, ni u činjeničnom opisu, niti su prihvatili pravnu kvalifikaciju krivičnog dela.
Zajedničko za njihove izjave, kao i njihovih branilaca, jeste da smatraju da se radi o građanskom hapšenju osobe za koju sumnjaju da je počinila teška krivična dela, odnosno da je umešana u ubistvo Teodore Kaćanski i pokušaj ubistva Nika Uskokovića, koji je rođak okrivljenog Gorana Kovačevića Goranca (44).
Suđenje je, nakon što je ponovo odbijen predlog odbrane za izuzeće predsednika sudskog veća, ipak nastavljeno pred predsedavajućim sudijom Srđanom Savićem, uz prisustvo veoma jakog obezbeđenja, u pancirima, fantomkama i s dugim cevima.
Osim pomenutog Gorana Kovačevića, na optuženičku klupu su seli i okrivljeni za otmicu u saizvrilaštvu Nenad Stević (40), nevenčani suprug Teodore Kaćanski usmrćene novembra 2016. iz vatrenog oružja, što još nije rasvetljeno, penzionisani policijski službenik Dalibor Bogdanović Boća (44), policajac iz Beograda Vladica Rakić (37) i Božidar Bosnić (52). Oni se brane sa slobode. Cvijetića, koji je u pritvoru u novosadskom Okružnom zatvoru, čuvali su brojni zatvorski čuvari uz pomoć Sudske straže.
– Kolega iz firme mi je javio da je „sumnjivo lice” koje je svojevremeno video na parkingu naše firme, tada bilo ispred zgrade, odnosno ulaza u kojem stanujem s porodicom – naveo je Kovačević. – Bio sam tada u jednom kafiću s dvojicom optuženih u ovom slučaju, odmah smo otišli kolima na navedenu lokaciju, spazili smo osobu koja je sada u sudnici kao oštećeni, ali je ona pobegla. Ubrzo smo tog čoveka uhvatili i strpali u kola. Pitao sam ga što je ubio Teodoru i pucao u kola u kojima je bilo dete. Potom sam pozvao Stevića i rekao da ga dovozimo kod njega na Liman, kod studentskih domova, i da zove policiju, što je ovaj, po sopstvenim rečima, i učinio.
Odbrana je bila na stanovištu da nije bilo dogovora o planiranju otmice i prinude da oštećeni nešto učini ili ne učini, već namere da se on preda policiji jer su okrivljeni smatrali da je umešan u teška krivičana dela. Branioci nisu osporavali da se radilo o lišenju slobode, ali bez pretnji. Takođe su naveli da je Policijska uprava u Novom Sadu obaveštena o događaju od okrivljenog, na savet više njih s optuženičke klupe.
Na pitanje sudije Savića zašto nije zvao policiju, nego Stevića, Kovačević je odgovorio da ne zna, ali da je bio uplašen za porodicu i u konfuziji posle neprijatnih događaja u poslednje dve godine (Teodorino ubistvo, pokušaj ubistva njegovog rođaka, koji je tada bio u njegovim kolima, ispred osnovne škole).
Branilac okrivljenog policajca Rakića advokat Goran Stupar je kazao za svog branjenika da je sve što je preduzeo bilo u skladu sa zakonom o policiji, a da je jedini problem bio taj što je on tada bio na bolovanju, a o svojim aktivnostima nije obavestio starešine.
– On je mislio da oštećenog vode inspektorima – naveo je advokat Stupar.
Advokat Goran Karadarević je kazao da nije sporno da je oštećeni lišen slobode radi predaje policiji, i da će te navode potvrditi očevici, pripadnici novosadske Policijske uprave.
Podsetimo, optužni akt je podignut zbog sumnje da su imenovani 22. maja pretprošle godine oko 18.30 sati u Novom Sadu, na uglu ulica Kornelija Stankovića i Janka Čmelika, na parkingu, uz upotrebu sile i pretnjom ubistvom, odveli oštećenog Cvijetića i zadržali u nameri da ga prinude na nešto. Navodno, Goran Kovačević, penzionisani policijski službenik Dalibor Bogdanović i policajac Vladica Rakić, nakon dojave od strane V. K. da je ispred zgrade u kojoj stanuje okrivljeni Goran Kovačević viđena osoba koje je uočena u martu iste godine godine ispred preduzeća „Južna Bačka” gde je on zaposlen i za koje su okrivljeni Stević, Kovačević i Bogdanović sumnjali da je osoba za koju sumnjaju da je učestvovala u izvršenju ubistva Teodore Kaćanki i pokušaja ubistva Nika Uskokovića, krenuli su kolima za njim. Kada je oštećeni primetio da ga neko prati i počeo da beži, krenuli za njim da ga uhvate.
Vladica Rakić krenuo je za oštećenim preko parkinga, prišao mu i uperio u njega službeni pištolj i, uz primenu sile i ozbiljne pretnje vatrenim oružjem, oborio ga na zemlju, nakon čega su iz kola izašli Bogdanović i Kovačević pa su Cvijetića napali uz primenu sile, zadavanjem udaraca, šutiranjem po glavi i telu. Potom su ga odvukli i ubacili na pod vozila između prednjih i zadnjih sedišta, nakon čega su ušli u kola i odmah krenuli da se voze po gradu te su pošli u pravcu Sremske Kamenice. U jednom trenutku, nakon izlaska iz tunela na Mišeluku, naišli su na patrolu policije koja je pokušala da ih zaustavi, navodi se u optužnici.
M. Vujačić