Дачић: Шта Приштина слави и шта су урадили за 11 година?
БЕОГРАД: После 11 година од једнострано проглашене независности Косова, јасно је да је пројекат Приштине доживео потпуни пораз, јер без договора с Београдом нема решења тог питања и то је највећи допринос српске политике који смо дали у протеклом периоду, изјавио је шеф српске дипломатије Ивица Дачић.
Дачић је истакао да не зна шта Приштина данас слави и упитао шта су они урадили за 11 година.
Јесу ли постали чланови УН, ОЕБС-а и других међународних организација, Савета Европе, Унеска, Интерпола? Колико им времена треба за тако нешто? Тај пројекат је осуђен на неуспех, зато је решење само у дијалог, нагласио је Дачић.
Он је, на промоцији 13 држава које су повукле признање Косова “Србија се чува дипломатијом”, указао да је важно што је тема Косова и Метохије враћена на дневни ред важних светских форума и да је данас ситуција таква да се без компромиса не може доћи до трајног решења.
Велика заслуга припада и земљама које су повукле признање, јер много је теже разговарати са земљама које су већ донеле одлуку о признању, рекао је Дачић.
Подсетио је да су за време власти “која сада протестује”, Бориса Тадића и Вука Јеремића, 84 земље признале Косово, а да је, од када је он минситар спољних послова, девет земаља признало, а 13 повукло признање.
Али, то није довољно и ми ћемо са политиком повлавчења признања наставити, поручио је Дачић, који је и председник СПС.
Став америчке администрације по питању КиМ је сада промењен, док су раније администрације од Србије тражиле признање независности Косова, Трампова се залаже за компромис између Београда и Приштине, изјавио шеф српске дипломатије Ивица Дачић.
Шта је овде тенденција? Договорите се, направите компромис и онда међусобно да се признате. Сада је промењена прича, рекао је Дачић одговарајући на питање новинара у вези с писмом које је амерички председник Доналд Трамп упутио Приштини.
У сваком случају, каже Дачић, Србија жели трајно решење, компромисно, али неће дозволити да буде понижавана и да државни интереси буду угрожени.
На изложби “Србија се чува дипломатијом”, коју је организовала СПС, су фотографије земаља које су повукле признање Косова, с најважнијим информацијама.
Земље које су повукле признање су Сао Томе и Принципе, Суринам, Гвинеја Бисао, Бурдуни, Либерија, Папау Нова Гвинеја, Лесото, Комонвелт Доминика, Гренада, Унија комора, Соломонска оствра, Република Палау и Мадагаскар.