Прва дигитална инфо-табла за слепе у Сомбору
СОМБОР: У оквиру пројекта „Виситус“ за обогаћивање туристичке понуде за слепе и слабовиде особе, на здању Скупштине града, чувене сомборске Жупаније постављена је дигитално-сензорска плоча која ће омогућити слепим и слабовидим особама да упознају туристичку понуду на подручју Западнобачког округа. Овај својеврсни тонски инфо-пулт први је те врсте у Србији.
Плоча је рађена од плексигласа, формата А0, на којој је постављено шест географских тачака Западнобачког округа, односно Сомбора, Апатина, Бачког Моноштора, Сонте, Бездана и Телечке. На свакој од тих тачака постављени су дигитални прекидачи помоћу којих се добијају информације о културно-историјским знаменитостима и угоститељско-туристичким објектима. Плоча је рађена рељефно и у комбинацији са брајевим писмом, тако да слепе особе додиром могу прочитати садржаје о локацији на којој се налазе, а помоћу дигиталног прекидача могу послушати звучни запис на четири језика: српском, хрватском, енглеском и мађарском.
Пројекат „Виситус“ део је Интерег ИПА програма прекограниче сарадње Србија-Хрватска 2014 – 2020. и један је од 24 пројеката одобрених за финансирање од укупно 127 пројектних предлога у оквиру Првог пројектног позива за поменути период. Носилац пројекта је град Сомбор, а партнери су општина Ердут из Хрватске и Институт економских наука Републике Србије. Из ИПА фонда за овај пројекат издвојено је 300.000 евра, а пројекат траје од 15. јуна 2017. до 14. фебруара 2019. године, мада ће се његови ефекти осећати и након тога.
Добијене су две туристичке руте, а 50 личних пратилаца је оспособљено да на овим рутама буду водичи и да покажу туристички потенцијал, како Западнобачког округа, тако и Осјечко-барањске жупаније. Поред тога овдашњем Удружењу слепих и слабовидих донирана је опрема у вредности око 15.000 евра.
- Први пут је штампан један туристички водич на брајевом писму са мапираних 30 најбитнијих туристичких тачака. Било је веома тешко набавити две тастатуре са брајевим писмом које смо уручили сомборском Удружењу слепих и слабовидих и мислим да је сарадња коју смо кроз овај пројекат остварили, највредније што остаје на крају овог пројекта - казао је проф. др Саша Бошњак, mеnayеr пројекта, док је Данијела Голубовић, секретарка Удружења основаног још 1952. године, нагласила да се ради о донацији какву то удружење није добило још од оснивања.
- Ова техничка опрема и помагала која смо добили много ће помоћи раду удружења и омогућиће да у току ове године, за чланове који су заинтересовани за рад на рачунарима, организујемо обуку. Ултразвучни штапови које ћемо добити омогућиће нашим члановима појединачно самостално кретање и лакши самостални живот- изразила је захвалност на донацији секретарка Удружења слепих и слабовидих Сомбор Данијела Голубовић.
М. Миљеновић