Ученички дом неопходан за одржање броја ђака
БЕЧЕЈ: Поводом актуелних питања повезаних са рационализацијом мреже школа на подручју Бечеја, јавности су се на конференцији за новинаре одржаној у Гимназији, обратили директори три овдашње средње школе.
Они су истакли да 40 одсто ученика у њиховим установама долази из других општина и удаљених насеља, што намеће потребу да се отвори ученички дом, што је услов да ове школе одрже неопходну бројност ученика. Директори су представили и план уписа у наступајућу школску годину.
У последњих неколико година број ученика у основним школама смањио се за 600, а прогнозе, на основу броја новорођене деце, казују да ће у наредне четири године исто толико ученика бити мање у клупама основних школа. И док се број ученика драстично смањује, школе не смањују број одељења, вештачки одржавајући привид да све функционише, а са становишта државних трошкова, то је нерационално. При том се, по оцени директора, не добија одговарајући квалитет.
- Добили смо сагласност ресорног министарства да отворимо одељење за ученике са посебним способностима из информатике, али на тесту су само два кандидата показала потребно знање. Поражавајуће. То на најбољи начин осликава какво се знање стиче у овдашњим основним школама. Наравно да смо одустали од отварања тог одељења и сада ћемо уписати само три прва разреда – рекао је директор Гимназије мр Миодраг Миња Басарић.
Два одељења првака бечејске Гимназије биће на српском, друштвено - језичко и природно - математичко, а на мађарском језику је одељење општег смера.
Најбројнија је Економско - трговинска школа, која ће од септембра имати девет одељења првих разреда. На српском језику у четворогодишњем трајању образоваће се финансијски администратор, комерцијалиста и службеник у осигурању, а у трогодишњем образовању нови профил модни кројач и мешовито одељење кувар -трговац. Два одељења ће бити на мађарском језику, финансијски администратор и посластичар-кувар.
- Наша школа је доста флексибилна и сходно потребама привреде отварамо нове образовне профиле. Тако сада уводимо смер возач моторних возила – најавила је директорка Техничке школе и председник Актива директора образовних установа у бечејској општини Светлана Ташковић. -
Поред овога, на српском језику се планира упис на смерове електротехничар информационих технологија и техничар за компјутерско управљање ЦНЦ машина, а на мађарском језику се уписује смер електротехничар рачунара. Трогодишњим школовањем у мешовитим одељењима образоваће се профил маникир-педикир, осносно бравар-заваривач оператер машинске обраде.
-Директор сам од 2001. године и сећам се да је већ наредне покренута иницијатива да Бечеј израсте у Регионални средњошколски центар, али се испречило то што немамо дом за смештај ученика са стране – рекла је директорка Економско - трговинске школе Гордана Ковачев. - Неколико зграда је било у оптицају, али је увек нешто запињало, па ни дан данас немамо преко потребан објекат, који би бројним путницима из околних места омогућавао да се више посвете наставним и vannastavnim активностима. Одустали смо од туристичког смера, јер нисмо били сигурни како би функционисао у дуалном образовању, а отворили смо смер модни кројач, пошто ће деца имати где да одлазе на праксу.
Нису пропустили директори бечејских средњих школа да нагласе да је њихов рад оцењен највишим оценама екстерне евалуације ресорног министарства, као и то да би квалитет знања био виши кад би постојао Ученички дом и деца имала више времена да се посвете учењу.
Како на територији највеће потиске општине ове године малу матуру завршава 360 ученика, значи да су средње школе у директној зависности од осмака из околних средина. Предстоји борба за сваког ученика у предстојећем уписном року. Бечејци сматрају да им је предност, у односу на школе у околини, традиција, услови школовања и квалитетан наставни кадар. Када би имали ученички дом, то би био начин да се привуку ученици и из других средина.
В. Јанков