few clouds
12°C
20.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Инвестиције стижу и у митровачка села

04.02.2019. 13:16 13:20
Пише:
Фото: Дневник/Јелена Ивановић

Буџет Града Сремска Митровица за ову годину износи 2,9 милијарде динара, а највише новца се издваја на текуће трошкове локалне самоуправе, као и на текуће одржавање постојеће инфраструктуре, путне и каналске мреже, расвете, атмосферске канализације, зеленила.

Градоначелник Сремске Митровице Владимир Санадер каже за „Дневник” да је за ову годину планиран наставак две велике инвестиције: градња Основне школе „Јован Поповић” у сарадњи с Покрајинском владом, која ће по завршетку радова бити најмодернија школа у Србији, као и наставак изградње Железничке улице, у сарадњи с „Путевима Србије”.

– Локална активност односи се на изградњу одређених инфраструктурних објеката у сеоским срединама – навео је Санадер. – У плану су 24 пројекта, који се односе углавном на путну инфраструктуру, којом ћемо се ове године значајније бавити и завршити у свим селима улице, које су остале неасфалтиране.

По његовим речима, у селима ће се радити и реконструкција домова културе, као и фискултурних сала у местима којима је то потребно. Такође, биће реновиране амбуланте, иако су многе већ реконструисане у протеклом периоду. Чим попусти зима, почиње реконструкција амбуланте у Раденковићу, која је радила у изнајмљеном простору, док сада Град реновира свој објекат. До сада су обновљене амбуланте у Радинцима, Бешенову, Мачванској Митровици, Рачи.

Очекујем да ћемо у овој години постићи свој циљ, а то је 6,5 одсто незапослених у самом граду (Владимир Санадер)

– Ове године планирамо ревитализацију домова културе у Мартинцима, Гргуревцима, Кузмину и у још неким селима уколико буде могућности. Када је реч о спортским дворанама, планирано је да се уради сала за физичко у Основној школи „Добросав Радосављевић Народ” у Мачванској Митровици, као друга фаза изградње нове школе, као и балон-сала у Чалми – каже Санадер. – У плану је и обнова балон-сала у Мартинцима, Кузмину и Јарку.

Када је у питању изградња станова за припаднике служби безбедности, тврди Санадер, радови су у А фази изградње, издати су локацијски услови, на парцелама у стамбеном насељу „Марко Перичин Камењар”.

– Потребно је да се на још једној парцели реши питање реституције, што ће бити брзо, а мај је предвиђен као рок за почетак радова. После издавања грађевинске дозволе, биће расписана јавна набавка, након које почињу радови.


Улагање у наводњавање

Он додаје да су, заједно с Министарством пољопривреде, помогли електрификацију дела поља на којима су воћњаци да би наводњавање било још повољније.

– Идеја нам је да што више површина покријемо трафостаницама и каналском мрежом да бисмо омогућили наводњавање што веће површине пољопривредног земљишта и на тај начин још више развили повртарство и воћарство, које су се показале као изузетно профитабилне гране пољопривреде – каже Санадер.


Трг инвеститора могуће је да ће добити „појачање” јер једна аустријска компанија планира радове на пролеће. Инвестиција није велика, међутим, компанија планира да упосли између 50 и 70 радника.

– У самом граду ради близу 20.000 људи, те ће нове компаније које долазе само побољшати тржиште радне снаге, а оне које већ послују на територији општине су у фази експанзије и полако шире своје производне капацитете – каже Санадер и напомиње да очекује да ће се број од 3.600, односно 3.700 људи који су остали незапослени у Сремској Митровици и активно траже посао, већ у овој години свести на 3.000.

Санадер очекује да ће у овој години постићи циљ од 6,5 одсто незапослених у самом граду, који је пре само деценије имао стопу незапослености од 37 одсто. Што се тиче пољопривреде, Министарство и ове године има одличне програме када су у питању субвенције пољопривредним произвођачима, заживео је и ИПАРД програм, који су први добили Румљани, а Санадер сматра да ће их Митровчани брзо стићи.

– Имамо доста пољоприпредника који су аплицирали, али потребан је процес да би се закључио валидан уговор, и надам се да ће брзо на основу добрих пројеката с којима су аплицирали добити новац из ИПАРД програма – каже он. – Велика су и улагања Покрајинске владе, а локална самоуправа ће се потрудити да буде сервис пољопривредницима.

У плану су и подстицајне мере за произвођаче поврћа, а издавање државног пољопривредног земљишта се у тој општини сваке године обави у року.

Каналска мрежа је урађена, атарски путеви изграђени, а утврђивање власништва на каналима је при крају и кроз два месеца очекује се да ће Општина имати комплетну слику комасације у Раденковићу, а тренутно се она ради у Шашинцима.


Где се све ради

По речима градоначелника Митровице, одвија се озбиљна флуктуација радне снаге те су на територији општине запослени радници из других општина, док Митровчани раде у фабрикама у пограничном делу с Румом.

- Више не важи правило да ако не радиш у свом граду, ниси добро прошао у животу, већ се мења свест о томе и одлазак на посао удаљен око 40-50 километара од места где живимо постаје нормална ствар – истиче Санадер.


– Мислим да ће мештани Шашинаца бити задовољни колико и они у Раденковићу – сматра Санадер.

Осим државне земље, Сремска Митровица има још 13.000 хектара обрадивих површина, а, по градоначелниковим речима, земља у Срему спада међу најквалитетнија земљишт у Европи по саставу и структури јер садржи највећи проценат хумуса.

– Још увек су доминантне ратарске културе – кукуруз, пшеница, јечам, соја, оно што је неопходно за исхрану људи и животиња, а све више се гаје и повртарске и воћарске културе, које спадају у профитабилније – каже Санадер. – Имамо и засаде дувана и надам се да ће Фрушкој гори бити враћен imiy воћарског и виноградарског краја, који је некада имао.

Он каже да су приметне озбиљне инвестиције у воћарство и све већа пољопривредна површина на Фрушкој гори је сада под воћњацима. Гаје се јабуке, вишње, брескве, винова лоза, те ће за пет година Фрушка гора изгледати као осамдесетих.

– Тренутно се гради већа винарија „Милошевић” у Великим Радинцима, где власник има доста хектара под виновом лозом, и прави се и туристички објекат, а гради се и једна мања винарија у Шишатовцу – каже Санадер. – Винска рута која треба да заживи у Срему имаће озбиљан садржај са изградњом објекта у Великим Радинцима.

Маша Стакић

Пише:
Пошаљите коментар