Словенци чести туристи на северу Бачке: Купке и домаћи укуси маме госте
КАЊИЖА: Да Словенци воле као туристи да дођу у Србију, при чему су им од војвођанских дестинација драге бање у Кањижи и Јунаковић, потврђује власник Туристичке агенције „БООМ“ у Кршком Милан Брецл.
Посредством ове агенције гости из Словеније долазе у Србију већ три деценије, у Бању Кањижа девету годину, а поред лечења и опоравка обилазе њима занимљива суседна места.
„Поред Кањиже више пута наши гости су боравили у Бањи Јунаковић и Бањи Ковиљачи, тако да смо са домаћинима стари знанци и пријатељи. Обилазимо места у Бачкој, Банату и Срему, а идемо и у Западну Србију и друга места. Стални смо гости у Србији, идемо и на просторе Босне и Херцеговине, тако да смо са бившом Југославијом у неком одличном контакту“, каже власник Агенције „БООМ“ Милан Брецл.
Има и Словенија своје „теплице” и велнес центре, међутим, Брецл указује да људи имају жељу да обиђу друге крајеве, а наглашава да су у Кањижи и другим нашим бањама задовољни срдачним пријемом, гостопримством и терапијама.
„Поред тога и цене су повољне него у словеначким бањама, али то и није одвише битно, него наши људи су задовољни пријемом од стране људи који раде у бањама и свуда где стижемо наилазимо на лепу добродошлицу. На крају крајева, старији људи долазе и због носталгије“, вели Брецл.
Словенци док бораве у Кањижи воле да осете чари сеоске туристичке понуде у Тотовом Селу, Велебиту, Малим Пијацама, упознају се са знаменитостима Сенте, скокну до Палића и Суботице, а такође и до Сегедина у Мађарској, где обавезно обилазе музеј паприке и Месне индустрије „ПИК“.
„На поласку кући обавезно носимо локалне производе домаће радиности и неке друге, јер знамо да су квалитетни, да је то здрава храна, што ми желимо, јер је њихов укус као некад, што су многи већ заборавили снабдевајући се у великим тржним центрима у градовима. Обавезно понесемо мартоношку зачинску паприку, мед пчелара Кордована из Кањиже, сухомеснате производе, сиреве, па и шаргерепу носимо, јер је слатка и укуснија од оне коју код нас добијамо из других земаља. Купујемо и сувенире, вина, ракију и носимо све што мислимо да је оно право, што волимо да попијемо и поједемо, па и због тога многи гости са нама долазе више пута“,додаје Брецл.
Приликом боравка у кањишкој бањи Словенци воле да се сретну са старим пријатељима, седну и попричају са људима из држава бивше Југославије, па Брецл мисли да су та дружења пријатна.
„Највише је старијих људи који са нама долазе као гости, јер млади мање познају ове крајеве, него они обилазе друге дестинације у бившој Југи, због журки у великим градовима као што су Београд и Нови Сад, за дочек Нове године и „Егзит“. Ми старији волимо да видимо како живе и негују традиције људи у Тотовом Селу, како је на салашима, винаријама на северу Бачке, или пак у Рајачким пивницама у Источној Србији. Скоро да нема крајева где још нисмо били, а имамо и планове за ову годину да проширимо нашу понуду. Волели би да крстаримо бродовима на Тиси, да дође више бициклиста који ће двоточкашима обилазити ове крајеве, правећи круг кроз Србију, Мађарску и Румунију. Мислим да има посла и за нас и за људе који раде у туризму и прихватају госте из Словеније“, сматра Милан Брецл.
Текст и фото: М. Митровић