У Дунавској 1 Новосађанима и даље омиљен кутак: Из Градске библиотеке никад без књиге
Још једну успешну годину испратила је и Градска библиотека у Новом Саду. И даље је то пријатељски расположен и омиљени кутак многих корисника, о чему сведочи велики број сталних дугогодишњих чланова, али и непрестани пораст броја нових.
„Кад је реч о избору књижевне грађе, библиотекари су увек ту, спремни да помогну“, истиче руководилац Одељења за одрасле Биљана Кичема.
„Корисници имају могућност да резервишу одређене наслове, а кад се дело појави, библиотекар корисника обавештава телефоном. Имамо групу корисника који свакодневно долазе у библиотеку. Студенти најчешће долазе по стручну литературу, међутим, имамо и старије суграђане, које, чим угледамо, већ имамо препоруку за њих јер их познајемо и знамо какве књиге радо читају. Од прошле године у нашем Информативном билтену постоји страница посвећена корисницима, што је наишло на позитиван ођек и увек измами осмех на лицу.“
Историјска тематика привлачи старије, а популарна психологија млађе
Старији суграђани радо читају дела с историјском тематиком. „Српска трилогија” Стевана Јаковљевића изузетно је тражена, потом „Семпер идем” Ђорђа Лебовића, а због популарног серијског остварења, различите генерације често су у потрази за романом „Корени” Добрице Ћосића. „Беснило” Борислава Пекића, „Бродолом” Владе Арсића, „Лагум” Светлане Велмар Јанковић и „Фама о бициклистима” Светислава Басаре такође су неке од најчитанијих књига. Младе интересује популарна психологија, те је већ дуго на листи чекања дело др Зорана Миливојевића „Емоције”, а у њиховом избору редовно се нађу „Тврђава” Меше Селимовића и „Са пашњака до научењака” Михајла Пупина.
Одељење за одрасле прошле године је уписало 8.000 нових чланова. Старији суграђани најчешће читају класике и награђене романе, док средњошколци, осим школске лектире, узимају популарну психологију, авантуристичке романе, као и актуелно екранизована дела. Током године на Одељењу за одрасле традиционално се обележавају различите манифестације: Дан књиге, Ноћ позоришта, Ноћ музеја, Сајам књига, Дан библиотеке и друге, неке су од њих, током којих је цена уписа у библиотеку смањена 50 одсто. На крају године оданим корисницима, дародавцима и пријатељима уручују се годишња признања, међу којима је и традиционална Читалачка значка.
„Корисници никад из библиотеке не изађу без књиге, што и јесте посао библиотекара. Без обзира на напредак технологије, књига се и даље чита, што показује и податак да у мрежи од 26 библиотечких огранака имамо 25.000 корисника. Увек смо ту да помогнемо, да нашим члановима и суграђанима пружимо потребну информацију, ту смо и за пријатан разговор и уточиште. Своје слободно време проведите уз књигу“, поручује Биљана Кичема.
Б. Павковић