U Dunavskoj 1 Novosađanima i dalje omiljen kutak: Iz Gradske biblioteke nikad bez knjige
Još jednu uspešnu godinu ispratila je i Gradska biblioteka u Novom Sadu. I dalje je to prijateljski raspoložen i omiljeni kutak mnogih korisnika, o čemu svedoči veliki broj stalnih dugogodišnjih članova, ali i neprestani porast broja novih.
„Kad je reč o izboru književne građe, bibliotekari su uvek tu, spremni da pomognu“, ističe rukovodilac Odeljenja za odrasle Biljana Kičema.
„Korisnici imaju mogućnost da rezervišu određene naslove, a kad se delo pojavi, bibliotekar korisnika obaveštava telefonom. Imamo grupu korisnika koji svakodnevno dolaze u biblioteku. Studenti najčešće dolaze po stručnu literaturu, međutim, imamo i starije sugrađane, koje, čim ugledamo, već imamo preporuku za njih jer ih poznajemo i znamo kakve knjige rado čitaju. Od prošle godine u našem Informativnom biltenu postoji stranica posvećena korisnicima, što je naišlo na pozitivan ođek i uvek izmami osmeh na licu.“
Istorijska tematika privlači starije, a popularna psihologija mlađe
Stariji sugrađani rado čitaju dela s istorijskom tematikom. „Srpska trilogija” Stevana Jakovljevića izuzetno je tražena, potom „Semper idem” Đorđa Lebovića, a zbog popularnog serijskog ostvarenja, različite generacije često su u potrazi za romanom „Koreni” Dobrice Ćosića. „Besnilo” Borislava Pekića, „Brodolom” Vlade Arsića, „Lagum” Svetlane Velmar Janković i „Fama o biciklistima” Svetislava Basare takođe su neke od najčitanijih knjiga. Mlade interesuje popularna psihologija, te je već dugo na listi čekanja delo dr Zorana Milivojevića „Emocije”, a u njihovom izboru redovno se nađu „Tvrđava” Meše Selimovića i „Sa pašnjaka do naučenjaka” Mihajla Pupina.
Odeljenje za odrasle prošle godine je upisalo 8.000 novih članova. Stariji sugrađani najčešće čitaju klasike i nagrađene romane, dok srednjoškolci, osim školske lektire, uzimaju popularnu psihologiju, avanturističke romane, kao i aktuelno ekranizovana dela. Tokom godine na Odeljenju za odrasle tradicionalno se obeležavaju različite manifestacije: Dan knjige, Noć pozorišta, Noć muzeja, Sajam knjiga, Dan biblioteke i druge, neke su od njih, tokom kojih je cena upisa u biblioteku smanjena 50 odsto. Na kraju godine odanim korisnicima, darodavcima i prijateljima uručuju se godišnja priznanja, među kojima je i tradicionalna Čitalačka značka.
„Korisnici nikad iz biblioteke ne izađu bez knjige, što i jeste posao bibliotekara. Bez obzira na napredak tehnologije, knjiga se i dalje čita, što pokazuje i podatak da u mreži od 26 bibliotečkih ogranaka imamo 25.000 korisnika. Uvek smo tu da pomognemo, da našim članovima i sugrađanima pružimo potrebnu informaciju, tu smo i za prijatan razgovor i utočište. Svoje slobodno vreme provedite uz knjigu“, poručuje Biljana Kičema.
B. Pavković