Све више лапароскопских операција дебелог црева
У Војводини годишње од рака дебелог црева оболи 1.500, а умре 750 људи.
Нешто је чешћи код мушкараца него код жена, а прошле године Институт за онкологију постао је прва и једина установа у Србији која је добила један од најзначајнијих светских сертификата квалитета медицинских услуга и акредитован је као Центар изврсности за колоректалну хирургију. Директор Института професор др Зоран Радовановић први је хирург с признањем „Изврстан хирург колоректалне хирургије“ у Србији. Признање говори о могућности да пацијентима континуирано пруже безбедну и високо квалитетну услугу из области колоректалне хирургије, по светским стандардима и важећим протоколима.
Институт за онкологију Војводине једина је кућа у Србији у којој се ради специјална метода операције карцинома завршног дела дебелог црева. Операција се изводи у два акта и прво се ради абдоминални део, те се након затварања реза на стомаку ради други, завршни део операције, када треба да се оперише ректални део.
- Пацијенту се затвара рана на стомаку и он се, у анестезији, окреће и поставља тако да лежи на стомаку. Уколико пацијент остане на леђима, хирург седи, а пацијент је постављен у гинеколошки положај. Осим што ово није комфорно, лошији је прилаз регији која се оперише, а нико од других хирурга у сали не може ништа да види током интервенције. Када је пацијент постављен тако да лежи на стомаку, хирург има већи комфор, али и бољи приступ месту које оперише, цела екипа види шта се ради, а боља је и респираторна функција пацијента. Уједно, овакав приступ омогућава већи радикалитет и операције тумора које једино овако могу да се одстране - објашњава др Радовановић.
Ова метода се у Институту ради од 2011. године, а Радовановић ју је научио у Шведској код професора Холма. До сада су на овај начин оперисана 52 пацијента.
- Сваке године два пута годишње организујемо курсеве за колеге из Србије и иностранства како би научили ову оперативну технику. Такође, у Институту за онкологију Војводине у порасту је број лапароскопских операција карцинома дебелог црева, тако да се сада од 20 до 30 одсто пацијената оперише овом савременом методом која омогућава бржи опоравак пацијента - напомиње др Радовановић и додаје како сваке године два пута годишње организују курсеве за колеге из Србије и иностранства, како би научили ову оперативну технику.
У Институту за онкологију Војводине у порасту је број лапароскопских операција карцинома дебелог црева, тако да се сада од 20 до 30 одсто пацијената оперише овом савременом методом која има читав низ предности у односу на класичне операције дебелог црева.
Др Радовановић каже како се у јануару очекује инсталација две нове операционе лампе, електрохируршке јединице и инсуфлатора за напредну лапароскопску хирургију, апарата за анестезију и најсавременијег мониторинга за интензивну негу.
Институт је и једина установа у Војводини у којој се ради циторедуктивна хирургија и хипертернијска интраоперативна хемиотрапија. Ова интервенција изводи се код пацијената који имају туморе дебелог црева, слепог црева, као и примарне туморе трбушне марамице који су раширени по трбушној дупљи.
- Операцијом се уклоне тумори и оболели органи, а потом се специјалном пумпом у абдомен убаци цитостатик загрејан на 41 степен Целзијуса, који у великој концентрацији продире у ткиво до дубине од два милиметра. То “испирање” цитостатиком траје од једног до једног и по сата, а на тај начин огромна концентрација цитостатика стиже на место где има највише тумора - каже начелник Хируршког одељења Клинике за оперативну онкологију Института професор др Млађан Протић.
Др Радовановић истиче да је за успех у онколошкој хирургији неопходан тимски рад, стална едукација и праћење и усвајање савремених ставова, ентузијазам и велика посвећеност послу.
Љ. Петровић