Sve više laparoskopskih operacija debelog creva
U Vojvodini godišnje od raka debelog creva oboli 1.500, a umre 750 ljudi.
Nešto je češći kod muškaraca nego kod žena, a prošle godine Institut za onkologiju postao je prva i jedina ustanova u Srbiji koja je dobila jedan od najznačajnijih svetskih sertifikata kvaliteta medicinskih usluga i akreditovan je kao Centar izvrsnosti za kolorektalnu hirurgiju. Direktor Instituta profesor dr Zoran Radovanović prvi je hirurg s priznanjem „Izvrstan hirurg kolorektalne hirurgije“ u Srbiji. Priznanje govori o mogućnosti da pacijentima kontinuirano pruže bezbednu i visoko kvalitetnu uslugu iz oblasti kolorektalne hirurgije, po svetskim standardima i važećim protokolima.
Institut za onkologiju Vojvodine jedina je kuća u Srbiji u kojoj se radi specijalna metoda operacije karcinoma završnog dela debelog creva. Operacija se izvodi u dva akta i prvo se radi abdominalni deo, te se nakon zatvaranja reza na stomaku radi drugi, završni deo operacije, kada treba da se operiše rektalni deo.
- Pacijentu se zatvara rana na stomaku i on se, u anesteziji, okreće i postavlja tako da leži na stomaku. Ukoliko pacijent ostane na leđima, hirurg sedi, a pacijent je postavljen u ginekološki položaj. Osim što ovo nije komforno, lošiji je prilaz regiji koja se operiše, a niko od drugih hirurga u sali ne može ništa da vidi tokom intervencije. Kada je pacijent postavljen tako da leži na stomaku, hirurg ima veći komfor, ali i bolji pristup mestu koje operiše, cela ekipa vidi šta se radi, a bolja je i respiratorna funkcija pacijenta. Ujedno, ovakav pristup omogućava veći radikalitet i operacije tumora koje jedino ovako mogu da se odstrane - objašnjava dr Radovanović.
Ova metoda se u Institutu radi od 2011. godine, a Radovanović ju je naučio u Švedskoj kod profesora Holma. Do sada su na ovaj način operisana 52 pacijenta.
- Svake godine dva puta godišnje organizujemo kurseve za kolege iz Srbije i inostranstva kako bi naučili ovu operativnu tehniku. Takođe, u Institutu za onkologiju Vojvodine u porastu je broj laparoskopskih operacija karcinoma debelog creva, tako da se sada od 20 do 30 odsto pacijenata operiše ovom savremenom metodom koja omogućava brži oporavak pacijenta - napominje dr Radovanović i dodaje kako svake godine dva puta godišnje organizuju kurseve za kolege iz Srbije i inostranstva, kako bi naučili ovu operativnu tehniku.
U Institutu za onkologiju Vojvodine u porastu je broj laparoskopskih operacija karcinoma debelog creva, tako da se sada od 20 do 30 odsto pacijenata operiše ovom savremenom metodom koja ima čitav niz prednosti u odnosu na klasične operacije debelog creva.
Dr Radovanović kaže kako se u januaru očekuje instalacija dve nove operacione lampe, elektrohirurške jedinice i insuflatora za naprednu laparoskopsku hirurgiju, aparata za anesteziju i najsavremenijeg monitoringa za intenzivnu negu.
Institut je i jedina ustanova u Vojvodini u kojoj se radi citoreduktivna hirurgija i hiperternijska intraoperativna hemiotrapija. Ova intervencija izvodi se kod pacijenata koji imaju tumore debelog creva, slepog creva, kao i primarne tumore trbušne maramice koji su rašireni po trbušnoj duplji.
- Operacijom se uklone tumori i oboleli organi, a potom se specijalnom pumpom u abdomen ubaci citostatik zagrejan na 41 stepen Celzijusa, koji u velikoj koncentraciji prodire u tkivo do dubine od dva milimetra. To “ispiranje” citostatikom traje od jednog do jednog i po sata, a na taj način ogromna koncentracija citostatika stiže na mesto gde ima najviše tumora - kaže načelnik Hirurškog odeljenja Klinike za operativnu onkologiju Instituta profesor dr Mlađan Protić.
Dr Radovanović ističe da je za uspeh u onkološkoj hirurgiji neophodan timski rad, stalna edukacija i praćenje i usvajanje savremenih stavova, entuzijazam i velika posvećenost poslu.
LJ. Petrović