Македонија: Oдложена седница Собрања о изменама Устава
СКОПЉЕ: У македонском парламенту за сутра је одложена седница о изменама Устава, обавези која проистиче из Преспанског споразума са Грчком, а одлука о одлагању је донета после говора премијера Зорана Заева на самом почетку заседања.
Говорећи о кључним уставним амандманима који су део Преспанског споразума, Заев је рекао посланицима да, потписивањем тог споразума, та земља напокон окончава вишедеценијски спор договором којим се признаје македонски национални идентитет и језик, преноси АП.
"Ово је историјски и патриотски избор. Можемо бити генерација која је донела храбру одлуку", рекао је македонски премијер.Седница је одложена за сутра, а очекује се да ће расправа трајати до петка.
Посланици ће расправљати о 10 амандмана на нацрт уставних измена, од којих шест предлаже Алијанса за Албанце, три албанска опозициона партија БЕСА, а један независна посланичка група ВМРО-ДПМНЕ, преноси МИА.
Први уставни амандман везан је за замену назива "Република Македонија" формулацијом "Република Северна Македонија", и речи "Македонија" речима "Северна Македонија", изузев у Члану 36, који има историјски аспект и односи се на "посебна социјална права бораца из Другог светског рата и свих народноослободилачких ратова Македоније".
Други амандман предвиђа замену формулације "одлуке АСНОМ" у преамбули Устава речима "Проглашење Прве Скупштине АСНОМ" и додавање Охридског оквирног споразума.
Трећи амандман подразумева да "Република поштује суверенитет, територијални интегритет и политичку независност суседних земаља", а четврти се односи на емигранте и предвиђа да "Република поштује права и интересе својих држављана који бораве у иностранству и јача њихове везе с матицом, не мешајући се у суверена права других земаља и њихова домаћа питања".
Раније данас, из албанске опозиционе странке БЕСА саопштено је да договора за обезбеђивање двотрећинске већине за уставну ревизију у македонском Собрању још нема.
Како преноси ТВ Телма, преговори су блокирани код амандмана који је поднела БЕСА, а којим захтевају да се обрише формулација "македонско држављанство" и да остане само држављанин Северне Македоније.
Радне групе из македонске владе и БЕСА су, наводи се, у сталном контакту, али и даље је неизвесно какав ће епилог имати почетак пленарне седнице.
Из независне посланичке групе ВМРО-ДПМНЕ кажу да уколико буде било измене у делу око држављанства, они неће дати подршку уставним амандманима јер, према њима, управо у томе виде добит државе у постизању Споразума из Преспе.
ВМРО-ДПМНЕ је најавио да неће учествовати у дебати и присуствовати пленарној седници.
Испред македонског Собрања обратио се председник ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски који је саопштио да они неће дати легитимитет за промену устава и да је отпор једина опција која им остаје.
Из владајућег Социјалдемократског савеза сматрају да ВМРО-ДПМНЕ неће блокирати пут Македоније у НАТО и ЕУ. Они су оптимисти да ће 80 посланика гласати за уставну ревизију.
Истовремено, у редовима владајуће албанске странке ДУИ су убеђени да ће финална фаза у уставним изменама добити неопходну већину.