Влада Габона: Државни удар није успео, организатори ухапшени
ЛИБЕРВИЛ: Влада Габона саопштила је да данашњи покушај државног удара у тој земљи није успео и да су ухапшени војници који су покушали да га организују.
У саопштењу владе се наводи да су повратили контролу над зградом државног електронског емитера у престоници Либревилу и једним путем који су били преузели припадници војске, пренео је портпарол владе Гај-Бетран Мапангу за радио “Франс интернешнел”.
Униформисани и наоружани војници прекинули су јутрос редовни програм државне телевизије у Габону и грађанима саопштили да је у току државни удар.
Војник који је читао саопштење идентификовао се као поручник Обианг Ондо Кели, командир Републиканске гарде, преноси АП.
Поручио је да је војска преузела контролу над владом и да је циљ државног удара “повратак демократије у држави” и формирање Националног савета за опоравак.
Упутио је позив војницима да почну са заузимањем аеродрома и складиштима муниције.
Како јавља агенција, у престоници Либревилу био је уведен полицијски час, приступ интернету је онемогућен, а улицама патролирају тенкови и борбена возила.
Председник државе Али Бонго налази се у Мароку, где се, како се спекулише, лечи од последица шлога. Грађанима се обратио поводом прославе Нове године, када је поручио да се осећа добро.
Војници сматрају да је његова појава “јадан призор” и да је поруком “очајнички покушао да задржи моћ”, преноси Би-Би-Си.
Она (порука) је само ојачала сумње у његову могућност да настави са одговорностима председника републике, рекао је поручник Кели.
Младима је поручио да “узму судбину у своје руке”.
Породица Бонго влада овом средњеафричком државом, богатом нафтом, већ 50 година, наводи Би-Би-Си.
Војска их оптужују да су за себе присвојили огромно богатство. Француске власти су против породице започеле истрагу о корупцији још 2009. године.
Али Бонго је наследио свог оца, Омара Бонга, након избора 2009. године. Би-Би-Си наводи да је он “једва” извојевао нови мандат на изборима 2016. године, који су обележени насиљем и оптужбама о изборној крађи.
Габон је по подацима Уједињених нација у 2018. години забележио четврти највиши бруто домаћи производ на континенту.
Иако је држава богата нафтом, која представља око 70 одсто њених извоза, готово трећина становништва живи у сиромаштву.