Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ГДЕ РОБУЈУ Срби осуђени у Хагу у казаматима пет држава

13.12.2018. 11:47 11:49
Пише:
Фото: Dnevnik arhiva

БЕОГРАД: Министарка правде Нела Кубуровић поручила је, на седници Савета безбедности УН поводом шестомесечног извештаја о раду Међународног резидуалног механизма за кривичне судове у Хагу, да Трибунал, који је децембра прошле године завршио свој мандат, није остварио сврху свог оснивања, нити је одговорио на низ кључних питања. Затражила је да осуђени у Хагу служе казну у Србији.

– Република Србија има успешну сарадњу с Механизмом и испуњава све преузете обавезе – рекла је Нела Кубуровић, и истакла да Хашки трибунал, који у различитим облицима постоји од 1993. године, није испунио своју сврху.

Подсетила је на то да је Србија пре десет година покренула иницијативу да њени држављани осуђени пред Трибуналом издржавају казне у Србији.

Министарка је указала и на то да је сврха кажњавања, између осталог, и ресоцијализација осуђених лица. У случајевима у којима је Трибунал изрекао затворску казну то је, сматра, тешко оствариво јер казне издржавају у удаљеним земљама, чији језик не разумеју, где немају могућност ангажовања преводилаца, где им је могућност посета и контаката с породицом сведена на минимум, и где немају одговарајући медицински третман.

По тренутно доспутним подацима, осам наших држављана, које је Трибунал у Хагу осудио за ратне злочине, налази се у казаматима пет европских држава. Некада је тај број био много већи, међутим, након што су Срби одслужили хашке казне, смањио се и број држава у којима они још робијају. 

У Финској је на одлужењу затворске казне некадашњи командант Приштинског корпуса ВС и потом начелник Генералштаба ВЈ генерал Небојша Павковић. Осуђен је на 22 године због злочина на Косову и Метохији, а у фински затвор пребачен је 23. јануара 2014.

У земљи хиљаду језера је од 30. јануара 2015. и генерал Војске Републике Српске Радивоје Милетић. Осуђен је на 19 година затвора због злочина у Сребреници.

У Естонији вишедеценијске робије издржавају бивши командант Сарајевско-романијског корпуса Драгомир Милошевић, некадашњи председник САО Крајина Милан Мартић и вођа паравојне формације „Бели орлови” Милан Лукић. Њима је, како преносе медији, највећи проблем  што не знају језик земље у којој издржавају казну.

У Немачкој, по осуди Хашког трибунала, казну издржавају бивши начелник Ресора јавне безбедности МУП-а Србије генерал-потпуковник Властимир Рођа Ђорђевић и генерал ВРС-а Станислав Галић.

Против Ђорђевића Трибунал је оптужницу подигао октобра 2003. године, теретећи га за злочине почињене 1999. током рата на Косову и Метохији. Против Ђорђевића је у августу 2006. у Београду покренута истрага о убиству браће Битићи. Он је осумњичен да је 9. јула 1999. лично наредио убиство те тројице америчких држављана. Ухапшен је у Будви 17. јуна 2007. године и одмах испоручен Хашком трибуналу. Суђење је почело јануара 2009. Прва пресуда донета је 23. фебруара 2011. године, и Ђорђевић је тада осуђен на 27 година затвора. Друга, правоснажна пресуда, донета је 27. јануара 2014. године и Ђорђевић је њом осуђен на 18 година затвора.


Поступци у току

На пребацивање у неки од затвора у Европи чекају Стојан Жупљанин и Мићо Станишић из Републике Српске, који су осуђени на по 22 године робије.

У току је нови процес против бивших челника Службе државне безбедности Србије Јовице Станишића и Франка Симатовића Френкија.

Такође, Механизам суда у Хагу, наследник Трибунала, треба да изрекне правоснажну пресуду бишем председнику Републике Српске Радовану Karayiću и некадашњем команданту ВРС Ратку Младићу.


У немачком затвору је и некадашњи командант Сарајевско-романијског корпуса ВРС-а генерал Станислав Галић. Осуђен је на доживотну робију због терора против човечности и убиства у блокади Сарајева.

У Норвешкој казну служи Средоје Лукић. Он је у ту државу пребачен 21. августа 2013. године. Лукић је као полицајац и члан локалне паравојне формације у источнобосанском граду Вишеграду осуђен у првом степену на 30 година 2009, да би му након жалбе казна 2012. била смањена на 27 година.

Некадашњи председним општине Приједор Миломир Стакић осуђен је на 40 година робије због ратних злочина. У немачки затвор је на издржавање казне пребачен 22. марта 2006. године.

Пред Хашким трибуналом је за 24 године његовог постојања оптужено 161 лице, од којих је више од половине Срба. Када се саберу казне затвора, Србима је „припало” више од хиљаду година робије. Хаг је прогутао и многе српске главе – тамо је умро Слободан Милошевић, не дочекавши крај процеса, у притворским јединицама умрла су још четири Србина, неки су преминули по разним казаматима.  

М. Бозокин

 

Пише:
Пошаљите коментар