Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

GDE ROBUJU Srbi osuđeni u Hagu u kazamatima pet država

13.12.2018. 11:47 11:49
Piše:
Foto: Dnevnik arhiva

BEOGRAD: Ministarka pravde Nela Kuburović poručila je, na sednici Saveta bezbednosti UN povodom šestomesečnog izveštaja o radu Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Hagu, da Tribunal, koji je decembra prošle godine završio svoj mandat, nije ostvario svrhu svog osnivanja, niti je odgovorio na niz ključnih pitanja. Zatražila je da osuđeni u Hagu služe kaznu u Srbiji.

– Republika Srbija ima uspešnu saradnju s Mehanizmom i ispunjava sve preuzete obaveze – rekla je Nela Kuburović, i istakla da Haški tribunal, koji u različitim oblicima postoji od 1993. godine, nije ispunio svoju svrhu.

Podsetila je na to da je Srbija pre deset godina pokrenula inicijativu da njeni državljani osuđeni pred Tribunalom izdržavaju kazne u Srbiji.

Ministarka je ukazala i na to da je svrha kažnjavanja, između ostalog, i resocijalizacija osuđenih lica. U slučajevima u kojima je Tribunal izrekao zatvorsku kaznu to je, smatra, teško ostvarivo jer kazne izdržavaju u udaljenim zemljama, čiji jezik ne razumeju, gde nemaju mogućnost angažovanja prevodilaca, gde im je mogućnost poseta i kontakata s porodicom svedena na minimum, i gde nemaju odgovarajući medicinski tretman.

Po trenutno dosputnim podacima, osam naših državljana, koje je Tribunal u Hagu osudio za ratne zločine, nalazi se u kazamatima pet evropskih država. Nekada je taj broj bio mnogo veći, međutim, nakon što su Srbi odslužili haške kazne, smanjio se i broj država u kojima oni još robijaju. 

U Finskoj je na odluženju zatvorske kazne nekadašnji komandant Prištinskog korpusa VS i potom načelnik Generalštaba VJ general Nebojša Pavković. Osuđen je na 22 godine zbog zločina na Kosovu i Metohiji, a u finski zatvor prebačen je 23. januara 2014.

U zemlji hiljadu jezera je od 30. januara 2015. i general Vojske Republike Srpske Radivoje Miletić. Osuđen je na 19 godina zatvora zbog zločina u Srebrenici.

U Estoniji višedecenijske robije izdržavaju bivši komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa Dragomir Milošević, nekadašnji predsednik SAO Krajina Milan Martić i vođa paravojne formacije „Beli orlovi” Milan Lukić. Njima je, kako prenose mediji, najveći problem  što ne znaju jezik zemlje u kojoj izdržavaju kaznu.

U Nemačkoj, po osudi Haškog tribunala, kaznu izdržavaju bivši načelnik Resora javne bezbednosti MUP-a Srbije general-potpukovnik Vlastimir Rođa Đorđević i general VRS-a Stanislav Galić.

Protiv Đorđevića Tribunal je optužnicu podigao oktobra 2003. godine, tereteći ga za zločine počinjene 1999. tokom rata na Kosovu i Metohiji. Protiv Đorđevića je u avgustu 2006. u Beogradu pokrenuta istraga o ubistvu braće Bitići. On je osumnjičen da je 9. jula 1999. lično naredio ubistvo te trojice američkih državljana. Uhapšen je u Budvi 17. juna 2007. godine i odmah isporučen Haškom tribunalu. Suđenje je počelo januara 2009. Prva presuda doneta je 23. februara 2011. godine, i Đorđević je tada osuđen na 27 godina zatvora. Druga, pravosnažna presuda, doneta je 27. januara 2014. godine i Đorđević je njom osuđen na 18 godina zatvora.


Postupci u toku

Na prebacivanje u neki od zatvora u Evropi čekaju Stojan Župljanin i Mićo Stanišić iz Republike Srpske, koji su osuđeni na po 22 godine robije.

U toku je novi proces protiv bivših čelnika Službe državne bezbednosti Srbije Jovice Stanišića i Franka Simatovića Frenkija.

Takođe, Mehanizam suda u Hagu, naslednik Tribunala, treba da izrekne pravosnažnu presudu bišem predsedniku Republike Srpske Radovanu Karayiću i nekadašnjem komandantu VRS Ratku Mladiću.


U nemačkom zatvoru je i nekadašnji komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS-a general Stanislav Galić. Osuđen je na doživotnu robiju zbog terora protiv čovečnosti i ubistva u blokadi Sarajeva.

U Norveškoj kaznu služi Sredoje Lukić. On je u tu državu prebačen 21. avgusta 2013. godine. Lukić je kao policajac i član lokalne paravojne formacije u istočnobosanskom gradu Višegradu osuđen u prvom stepenu na 30 godina 2009, da bi mu nakon žalbe kazna 2012. bila smanjena na 27 godina.

Nekadašnji predsednim opštine Prijedor Milomir Stakić osuđen je na 40 godina robije zbog ratnih zločina. U nemački zatvor je na izdržavanje kazne prebačen 22. marta 2006. godine.

Pred Haškim tribunalom je za 24 godine njegovog postojanja optuženo 161 lice, od kojih je više od polovine Srba. Kada se saberu kazne zatvora, Srbima je „pripalo” više od hiljadu godina robije. Hag je progutao i mnoge srpske glave – tamo je umro Slobodan Milošević, ne dočekavši kraj procesa, u pritvorskim jedinicama umrla su još četiri Srbina, neki su preminuli po raznim kazamatima.  

M. Bozokin

 

Piše:
Pošaljite komentar