Пројектом "ОНАснаживање" 15 жена добило новац за бизнис
БЕОГРАД: У оквиру пројекта "ОНАснаживање" данас је 15 жена са територија општина Сремска Митровица, Панчево и Сомбор добило грантове у износу од по 250.000 динара за развој предузетништва.
Победничке идеје везане су за покретање или унапређење кројачких радионица, за развој пољопривредне производње, пчеларства, проширење асортимана пицерије, пластеника, унапређење воћњака, до увођења туристичких активности на пољопривредном газдинству.
Пројекат "ОНАснаживање" усмерен је на економско јачање жена из социјлано угрожених категорија и жена са искуством насиља у породици, а спроводи га Фондација "Фонд б92" у партнерству са "Смарт Колективом" и удружењем "Добра башта", док је финансијску подршку омогућио Фонд Уједињених нација за заустављање насиља над женама.
Представница Координационог тела за родну равноправност Љиљана Лончар каже да је економско оснаживање жена један од стратешких приоритета Владе Србије и један од основних циљева Националне стратегије за родну равноправност која важи до 2020.
Лончар наводи да је Координационо тело у сарадњи са организацијом Уједињених нација у оквиру многобројних пројекта давало и још увек даје грантове у висини од 20.000 до 30.000 евра женама предузеницама на територији Србије.
Грантови су добијани на конкурсу, који је био расписан ове године, али који је планиран, каже Лончар, и за наредну годину.
"Такође, покушавамо сваке године да подржимо и сигурне куће, и већ другу годину заредом подржавамо по 10 сигурних кућа у Србији. На годишњем нивоу за то издвајамо 10 милиона динара", рекла је Лончар.
Према њеним речим, и у оквиру социјалних кућа постоје социјална предузећа која подржавају жене које су жртве насиља да се укљуце у тај пројекта, да раде у оквиру тог социјалног предузећа и да стекну вештине и знања која ће им помоћи да се укључе на тржиште.
Директор партнера на пројекту "ОНАснаживање" Смарт Колектива Невен Мариновић истиче да је пројекат усмерен на подршку женама које су на различите начине биле жртве насиља и да се спроводи у сарадњи са центрима за социјални рад неколико градова у Србији.
"Идеја је била да се обезбеде средстава за њихово економско оснаживње, да покрену бизнис, да се самозапосле, да покрену неку економску активност од које могу да имају стабилне приходе и да буду независне", подвукао је Мариновић.
Каже да су жене у склопу пројекта осим новчаних средстава добиле и један вид едукације како да развију бизнис, бизнис план и да се баве маркетингом.
"Ми ћемо пратити њихов развој и надам се да ће дати добре резултата, и када је запошљавање yzеna у питању и развој њихових предузетничкх прича и наравно борба проитв насиља над женама", навео је Мариновић.
Добитница гранта Драгица Васиљевић, која живи у околини Сомбора, каже да јој сума од 250.000 динара много значи да започне бизнис, јер долази из малог места где нема могућности запослења.
"Прошла сам са Фондом Б92 први циклус женског оснаживања пре три године и за то време сам стекла пуно знања и вештина, али сам се на неки начин осетила закинуто јер сам знала како треба почети посао, али нисам имала средства. Овај грант доживљавам као финализацију свега оног што сам досад научила", рекла је Васиљевић.
Догађај је део глобалне кампање 16 дана активизма против насиља према женама.