Стефановић: Уништено 18.000 комада илегалног оружја
БЕОГРАД: Потпредседник Владе Србије и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је данас да је у prеthodnoj години уништено више од 18.000 комада заплењног илегалног оружја.
"Prеthodnе године смо заједно с Канцеларијом Европске уније спровели уништавање више од 18.000 комада илегалног оружја које је заплењено од извршилаца кривичних дела или су их грађани сами предали", рекао је министар Стефановић на округлом столу "Илегална трговина малокалибарским и лаким наоружањем и експлозивним материјама -могућност даље сарадње" у Палати "Србија" у Београду.
Како је саопштено из МУП-а Србије, он је подсетио да је Министарство унутрашњих послова од 2014. до 2018. године спровело три процеса легализације оружја, као и да су од 1. јуна прошле године пооштрени закони, тако да су сада за поседовање наоружања у илегалном поседу предвиђене кривичне санкције од две до 12 година затвора.
"Ове измене су урађене на озбиљан и веома оштар начин, и то на препоруку Министарства унутрашњих послова. Били смо иницијатори пооштравања санкција у тој области и сада је посао у највећој мери на судовима да крену то да спроводе, јер свака санкција која није најоштрија или која је недовољно оштра, стимулише некога да поседује илегално оружје и да евентуално тим оружјем почини неко кривично дело", поручио је министар.
Он је овом приликом захвалио Краљевини Шведској на помоћи српској полицији у реформама које су допринеле да она буде једна од најбоље организованих полиција у овом делу Европе.
"У последњих пет година Краљевина Шведска је помогла Министарству унутрашњих послова да ојача своје капацитете у области форензике, размене криминалистичко-обавештајних информација и да имплементира родни аспект и једнакост у поступању свих организационих јединица. Веома смо поносни на систем људских ресурса који је овде изграђен на потпуно другачији начин и који нам данас помаже да будемо ефикаснији и да идемо у корак с најмодернијим полицијама, не само Европе већ и света", истакао је Стефановић.
Он је указао да пријатељски и партнерски однос српске и шведске полиције доприноси већој безбедности грађана обе државе, и истакао и заједничку посвећеност у борби против кријумчарења оружја, муниције и експлозива.
"Чињеница је да је већина екплозивних направа добијена коришћењем такозваних прекурсора експлозива, да је оружје којим се врше кривична дела врло често преправљено, није фабрички направљено, већ модификовано, и то суштински представља изазов не само за Србију већ и све државе Европе. Само разменом информација и заједничком борбом можемо адекватно да одговоримо на ове изазове", рекао је Стефановић.
Амбасадор Шведске Јан Лундин рекао је на округлом столу да је овај начин дискусије одлична прилика да се утврди заједничка платформа за будућу сарадњу у борби против трговине малокалибарским и лаким наоружањем, као и експлозивом.
"Сарадња између Србије и Шведске у области полицијских реформи током prеthodnih година прерасла је у партнерство од кога обе стране имају корист. Обе стране су показале иницијативу и донеле значајне стратешке одлуке које доприносе процесу реформи", рекао је Лундин.
Према његовим речима, реформе које су обухваћене преговарачким поглављ има 23 и 24 од виталног значаја за припрему Србије за пуноправно чланство у ЕУ.