Апатин највише улаже у путеве и водоснабдевање
АПАТИН: У години на измаку Општина Апатин уложила је укупно 245 милиона динара у локалне инвестиције, с тим што је из buyеta општине било намењено 167 милиона динара, а преостало је стигло са виших нивоа власти - од Покрајине око 70 милиона динара и од Републике око 16 милиона динара.
Највише новца уложено је у побољшање саобраћајне инфраструктуре и то 75 милиона динара и за водоснабдевање, око 55 милиона динара.
- Из buyеta општине за примарну здравствену заштиту и за предшколско образовање издвојено је по 40 милиона динара -подсетио је помоћник председника општине за инвестиције Јевто Милојевић, наводећи да је од суме од око 40 милиона за здравство десетак милиона отишло за куповину санитетског возила за потребе Службе хитне помоћи и за уградњу лифта у Дому здравља.
Ове године, казао је, направљена је теретана на отвореном у непосредној близини Основне школе „Младост” у Пригревици, а у тој школи ускоро треба да се заврши и реконструкција крова. И вртић у Пригревици је реновиран, изграђен је атарски пут у дужини од 866 метара, па се тако ове године, у односу на друга села, у Пригревици највише радило.
У основним школама у Сонти и у Купусини, казао је Милојевић, такође се улагало, замењена је столарија.
- У Сонти је урађен атарски пут дуг 630 метара, с тим што ћемо приликом планирања buyеta у 2019. повести рачуна да Сонта као највеће село у општини добије више инвестиција. Када је о Купусини реч, после комасације, почели су радови на изградњи 30 километара атарских путева, а за идућу годину ће највероватније Купусина, уз Свилојево и Сонту, добити још по неки атарски пут. За сада је на атарске путеве у селима утрошено око 30 милиона, а ако у 2019. будемо имали 60 милиона динара бићемо презадовољни - нагласио је Милојевић и додао да се уздају у помоћ државе и покрајине.
Касне радови у Петефијевој
Успешан завршетак пословне године квари то што није завршена реконструкција Улице Петефи Шандора, где радови коштају 20 милиона динара.
Одговорност за овај пропуст није у локалној самоуправи пошто „Електровојводина” треба да постави каблове, а предходно да се поваде бандере, јер ће инсталација за електричну енергију бити под земљом –казао је Милојевић. - Чекамо да се заврши постављање подземних каблова. Званично би радови требали да почну ових дана, а могу их успорити садашњи временски услови. Постављање тротоара и асфалтирање не би требало да траје више од месец до месец и по и презадовољан бих био када бисмо успели да поставимо тротоаре, струју и ивичњаке, а нека асфалт и остане за пролеће. Пројекат „Јавни интерес у Апатину” реализовала је „Панонија медиа” у сарадњи са „Дневником”. Стравови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.
Шта ће се догодине радити, рано је говорити, вели Милојевић, јер се тек праве планови, а када buyеt за 2019. буде усвојен, биће познато шта житељи Општине Апатин могу да очекују у погледу инвестиција.
-У сваком случају планирамо да више новца определимо за села –казао је Милојевић. - Добро је што смо увидели сопствене пропусте и Канцеларија за локални економски развој већ је почела да припрема нове пројекте, како би општина Апатин већ у фебруару 2019. могла да аплицира новац код Покрајине и Владе Републике Србије.
З. Делић
Фото: Б. Лучић