Д. Вељковић пуштен из притвора, биће сведок сарадник
БЕОГРАД: Притиснут тешким оптужбама и доказима, српски фудбалски менаџер Дејан Вељковић одлучио је да призна све што зна, чиме би избегао 15 година затвора, али га чека казна до пет година затвора и новчана од 80.000 евра.
Београдски медији преносе да је Вељковић, који је иначе ухапшен у Белгији и коме је забрањено да ту земљу напусти, одлучио да, према речима његовог адвоката, постане сведок сарадник.
Он је, како пише Политика, потписао тајни документ с тужилаштвом у Белгији, које води истрагу о прању новца, намештању утакмица и корупцији.
Вељковић, према писању Политике, остаје осумњичени у поступку названом "Чисте руке", али ће, према споразуму, испричати истражитељима све што зна о фудбалским малверзацијама и својој улози у томе.
"Као покајник, Вељковић је спреман на потпуну сарадњу. Схватио је да је погрешио и да ће постати највећа жртва и зато не жели више у томе да учествује. Задовољни смо споразумом, добар је за све", рекао је његов адвокат Крис Луикс белгијским медијима.
Медији преносе да ће Вељковић објаснити истразитељима читаву финансијску конструкцију по којој раде играчи, менаџери и клубови и у истрагу ће укључити нове особе. Одговориће и на питања о зарадама на трансферима појединих фудбалера, где се ради о огромном новцу.
Курир у сутрашњем броју, а бавећи се овом темом, подсећа да је трка с временом почела након хапшења најближих сарадника Матије Кежмана, а један од њих је управо Вељковић, уз Уроша Јанковића, који је ухапшен у Београду, те да је само било питање ко ће први да проговори.
Политика пише и о томе како је Вељковић провизије од продаје играча слао на рачуне у пореским рајевима.
Тако је, наводи лист, са једног од својих рачуна подигао у Белгији ођедном чак 450.000 евра, а у званичним је папирима те године пријавио да му је укупан приход био 4.529 евра.
У истрази је, како наводе белгијски медији, откривено да је имао овлашћења и на рачуне чланова своје породице, али и на рачуне тројице бивших фудбалера Милана Јовановића, Далибора Веселиновића и Ивана Обрадовића, те се сумња да је опрао милионе евра тако што је провизије слао на рачуне у пореским рајевима, попут Белизеа, а затим тај новац у малим узносима враћао у Белгију.
Истрага је дошла и до тога да је део новца склоњен на тајни рачун у Београду, поред 30 рачуна које је имао у Белгији.
Овакав преокрет, пише Политика, није неочекиван у истрази која је кренула спектакуларним хапшењем више десетина људи, менаџера, председника клубова, фудбалских судија, новинара, чак и Вељковићеве девојке, а сада остаје да се види које тајне ће он открити тужилаштву и да ли ће са собом повући још неке људе из света фудбала.