Центар за социјални рад обезбедио зимски смештај за бескућнике
За људе који немају кров над главом током зиме Центар за социјални рад (ЦСР) обезбеђује преноћиште за 28 мушкараца и седам жена у три такозвана контејнера за бескућнике.
Како су нам из те установе рекли, могуће је проширити постојеће капацитете, те су лане удомили 36 наших суграђана и пет суграђанки.
– У наступајућем периоду, када се очекује хладније време, број корисника преноћишта се рапидно повећава – указује социолошкиња Миљана Станишић из ЦСР-а. – Конципирано је да преноћиште ради шест месеци, од новембра до априла, да би се смањио број бескућника на улицама града. Током коришћења те услуге, корисници се упућују на остваривање права из области социјалне заштите и на тај начин се успоставља поверење у институције Града и коришћење ресурса локалне заједнице.
У плану је да контејнери отворе своја врата сутра, а корисници ће моћи у њима да бораве сваког дана од 19 часова до 7 сати ујутру и у том периоду су им обезбеђени вечера и топао напитак. Током дана, од 7 до 19, бескућници могу да пронађу уточиште у Свратишту (Булевар краља Петра Првог 28ц), које је услуга Геронтолошког центра „Нови Сад”. Међутим, у тим просторијама током зиме не могу да проведу свих 12 сати, односно 11 викендом, од 7 до 18 часова.
– Отежани су нам услови рада јер нам зими долази велики број људи, до 50, а ми имамо много мање капацитете – наглашава руководитељка Свратишта Анђелка Бараћ. – Ми не желимо да их ограничавамо, што и не радимо ако је напољу велики минус, али некад смо једноставно принуђени на тако нешто. Немамо ни довољан број запослених, а изузетно је тешко радити с таквом популацијом људи, која нам све више долази у алкохолисаном стању. Имамо и све више млађих овисника, док 95 одсто корисника нема решено питање здравствене заштите, па ни не знамо каква све заразна обољења имају. Ових дана Свратиште посети до 30 наших суграђана и тамо их дочекају два сендвича, топао напитак, прилика да се окупају, обуку чисту гардеробу, погледају ТВ, играју друштвене игре или учествују на радно-окупационим терапијама.
С друге стране, особе које користе преноћиште ЦСР-а имају индивидуалне разговоре са социјалним радницима.
– Радимо на томе да их мотивишемо за излазак из статуса бескућника, информишемо их и упућујемо на права која имају, помажемо им у интеграцији у редовне животне токове и пружамо подршку око успостављања контакта с примарном породицом – каже Миљана Станишић.
Иначе, право на преноћиште имају пунолетне особе које су социјално угрожене, стамбено необезбеђене, незапослене и без личне документације. У „контејнере” не збрињавају особе којима је потребна здравствена нега јер сваки корисник треба да буде способан да брине о себи, тачније, да води рачуна о личној и заједничкој хигијени.
Пројектна активност привременог смештаја бескућника траје од 2010. године, а финансира је Градска управа за социјалну и дечју заштиту, у складу с програмом унапређења социјалне заштите. Како нам је рекла Миљана Станишић, тенденције унапређења те услуге постоје и крећу се у правцу осмишљавања и тражења решења за одговарајући простор, односно објекат чврсте градње. Слично је и када је реч о Свратишту за бескућнике – нов простор је пронађен, али се адаптирање очекује на пролеће следеће године.
Л. Радловачки