НБС: Динарска штедња утростручена, исплативија од девизне
БЕОГРАД: Динарска штедња становништва је током последњих шест година утростручена и према последњим расположивим подацима током октобра 2018. године је премашила 57 милијарди динара, што указује на поверење становништва у домаћи финансијски систем, оценила је данас Народна банка Србије.
У саопштењу поводом предстојећег Светског дана штедње, који се обележава последњег дана октобра, НБС је навела да је само у овој години динарска штедња повећана за преко 14 процената, од чега се највећи део тог раста односи на повећање штедње орочене на период од шест месеци до годину дана.
Ови подаци указују да су анализе о већој исплативости динарске штедње у односу на девизну и у кратком и у дугом року, а које је НБС спровела и јасно комуницирала са јавношћу - имале ефекат на поверење грађана да повећавају орочавање депозита у динарима, констатује централна банка.
Девизна штедња становништва, такође, из године у годину бележи повећање и према последњим расположивим подацима износи око 9,8 милијарди евра, што је повећање од око 0,4 милијарде евра у односу на крај prеthodnе године.
Као и prеthodnih година, НБС је уочи Светског дана штедње израдила анализу исплативости динарске у односу на штедњу у еврима, која је поново потврдила да је исплативије штедети у домаћој валути.
Та анализа показује да би штедиша који је у последњих годину дана ставио на штедњу 100.000 динара добио око 3.000 динара више, или око 26 евра, у односу на штедишу који је на девизну штедњу положио евре у противвредности 100.000 динара.
То је пре свега захваљујући шест пута вишој каматној стопи на динарску у односу на штедњу у еврима, затим ослобађању од плаћања пореза на приходе од камате на динарску штедњу за разлику од штедње у еврима која се опорезује по стопи од 15 одсто, као и релативној стабилности курса динара према евру.
Из НБС поручују да, и поред смањења каматних стопа на штедне депозите становништва током prеthodnih година услед релаксације монетарних политика централних банака у свету и Народне банке Србије, пораст и динарске и девизне штедње у Србији указује на поверење становништва у домаћи финансијски систем.
НБС је такође још једном истакла значај штедње грађана, подсетивши да депозити становништва заједно с депозитима осталих сектора представљају најзначајнији извор финансирања привредног развоја.
Централна банка је истакла да будући да на висину штедње и на њен раст велики утицај има макроекономско окружење, НБС настоји да очува ценовну и финансијску стабилност, додајући да се на том пољу током последњих шест година остварују значајни резултати - инфлација је спуштена и одржана на ниском нивоу, а постигнута је и очувана релативна стабилност курса динара према евру.
"Као и до сада НБС ће, у сарадњи са Владом Србије, наставити да својим мерама, активностима и комуникацијом с јавношћу допринесе процесу динаризације (већој употреби динара) у финансијском систему Републике Србије, а у оквиру тога - континуираном расту, пре свега, динарске штедње", наводи се у саопштењу.