Нови Сад 2021: Европске вредности у фокусу младих
СРЕМСКИ КАРЛОВЦИ: У оквиру пројекта Фондације „Нови Сад 2021” Мрежа за европски омладински ангажман”, више од 40 учесника из Србије, Хрватске, Италије, Словеније и Мађарске боравило је током минулог викенда у Сремским Карловцима.
На радионицама одржаним у Карловачкој гимназији они су представили организације из којих долазе и договорили се како ће реализовати задатке зацртане пројектом.
Идеја је да 15 партнерских организација из пет држава да шансу младима да у форми позоришне представе дискутују, критикују, изнесу своје ставове о Европској унији и актуелним темама, као што су евроскептицизам, миграциона криза, феминизам, антифашизам, политичко деловање, односно пасивност младих, каже координатор карловачке Канцеларије за младе Дарко Миланковић.
Како додаје, кроз пројекат се младим људима пружа подршка да изразе своје ставове и да буду активни.
Жеља општине Сремски Карловци била је да укључи у тај пројекат ђаке Карловачке гимназије и кроз њега промовише најстарију српску гимназију широм Европе, казао је Миланковић.
Према речима позоришног редитеља и политиколога, који је координатор пројекта Бојана Милосављевића, из пројекта треба да проистекне пет позоришних представа, које ће бити игране у свакој држави.
Овде је реч о социјално ангажованој уметности, неће бити класичних позоришних представа, него, на пример, интердисциплинарних перформанса који укључују различите видове уметничког изражавања, каже Милосављевић.
Представе неће, додаје, бити извођене у театрима, него у школама и на факултетима...
После сваке од њих – а треба да трају око сат – водиће се разговори с публиком. Професионалци ће бити задужени да то што млади буду хтели да искажу, артикулишу и ставе у одговарајућу форму. Партнери ће имати на располагању близу пола године да направе представе. На крају ће бити одржана међународна конференција у оквиру интернационалног фестивала ангажованог театра „Дезире” у Суботици, на којој ће се говорити о омладинској ангажованој уметности и о томе колико млади преко културе и уметности могу научити да мисле о политици и друштву у којем живе, најавио је Милосављевић.
Како истиче, у том пројекту Фондације „Нови Сад 2021”, који траје до краја следеће године, је важан процес рада, а не само коначан производ, што су у овом случају позоришне представе.
Зато ће цео процес бити забележен камером и тај документарац биће још једно сведочанство о томе шта млади мисле и какви су њихови ставови о садашњим кључним политичким темама, поручио је наш саговоеник.
З. Мл.
Пројекат „Развој културног и уметничког стваралаштва” реализовао је „Маркет ИТ Маркетинг анд ПР”, а суфинансиран је од Града Новог Сада. Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.