Дечји бракови крше људска права
БЕОГРАД: Прерани бракови и ванбрачне заједнице не могу се оправдати традицијом или обичајним правом у одређеним националним заједницама, јер деца која су гурнута у ране бракове остају ускраћена за основна људска права, упозорио је данас заштитник грађана Зоран Пашалић поводом 11. октобра, Међународног дана девојчица.
Проблем склапања дечјих бракова није непознаница ни у 21. веку уз све негативне последице које може да изазове, управо због тих и даље јаких традиционалних схватања, девојчице трпе насиље у адолесцентном узрасту, што се после наставља и у брачној заједници, указао је омбудсман.
Како поручује, опстајањем праксе раних дечјих бракова у Србији морају озбиљно да се позабаве органи социјалне заштите, образовног и здравственог система.
Пашалић је навео да су у посебно осетљивом положају ромске девојчице, јер услед ране удаје, а самим тим и раног рађања, напуштају образовни систем и рад на себи.
Заштитник грађана реаговаће у сваком таквом случају о којем добије сазнања и захтевати од органа власти да покажу шта су предузели из своје надлежности.
Ова лоша пракса мора се сузбијати, да би се девојчицама у ризику отворила перспектива за образовање, развој и напредовање, поручио је он.
И друштво и држава формирају амбијент у коме се крше родни стереотипи, друштвено наметнуте и очекиване улоге, а девојчицама омогућава да живот и будућа занимања планирају према личним интересовањима, способностима и талентима, пише у саопштењу.