overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Вучић: Немам појма шта хоће од нас по питању КиМ, а признати нећу

04.10.2018. 21:38 21:53
Пише:
Фото: Dejvid Mekalister i Aleksandar Vučić, foto: Tanjug (Dimitrije Goll)

БЕОГРАД: Председник Србије Александар Вучић изјавио је вечрас да не зна шта је то што ЕУ жели од Србије по питању КиМ, проценио да ни сами, вероватно, то не знају, али је поновио да нема говора о томе да призна косовску независност.

Вучић је то рекао након састанка са известиоцем Европског парламента за Србију Дејвидом Мекалистером, којег је, како је пренео на заједничкој прес конференцији, обавестио са "не много добрим" стварима и ситуацији на Косову и Метохији.

Рекао је да је 10. откобра 2000-ти дан откако није формирана Заједница српских општина, што је била једина обавеза Пришине из Бриселског спразума, док је Србија са своје стране испунила све обавезе. 


Стојимо чврсто на путу ка ЕУ, али поносни и достојанствени

Александар Вучић изјавио је да очекује да ће будућа резолуција о напретку Србије ка чланству ка ЕУ бити позитивна и да ће бти препозната посвећеност Србије приступним преговорима и чланству ЕУ.

Вучић је захвалио Мекалистеру на његом личном односу и подршци у ЕП евроинтеграцијама Србије и назначио да је известиоц ЕП увек хтео да чује шта Србија мисли.

Навео је да никада не коментаришемо туђе оцене, не молимо никога за поглавља, али очекујемо позитивну резолуцију о нашем напретку.

Пре краја октобра или почетком новембра у Скупштини ће бити измене Устава везане за правосудни део, најавио је, што је од значаја за поглавља 23 и 24. 

Како је рекао поглавље 35 је од посебног значаја за нашу земљу а тиче се односа са Приштином и решавању косовскометохијског проблема. 

Србија јасно и недвосмислено стоји на европском путу и то ће наставити штитећи свој понос и достојанство и штитећи будућност грађана Србије.

Додао је, да смо, препознати по бројним економским и политичким реформама, и да имамо економски напредак. 

Навео је да је наша земља заостајала у односу на многе европске земље, да народ још увек тешко живи, али ражумеју да Србија крупним корацима граби напред, да имамо најнижу стопу незапослености у региону, да ће нам јавни дуг од 1. јануара догодине бити испод 50 одсто БДП, да смо тзермља у првих седам осма месеци ове године са јавишим растом у Европу, да имамо 56 одсто директних страниох инветиција које стижу у регион, али и поручио да хоћемо још више и још боље. 

Он је рекао и да су разговарали о региону, да Србија увек покушава да има најбоље односе без обзира што не долазе увек најповољније и најпријатељскије изјаве према нашој земљи... 


"Што се тиче међународних фактора, рекао сам да немам појма шта хоће од Србје, али Србија неће да призна независност Косова, како би они волели, па макар ме малтили моткама по глави", нагласио је Вучић.

"Добро је да имамо мир и неку врсту стабилности. А до кад ће то траје, нико не зна. Ми хоћемо да одбранимо мир, али за танго је потребно двоје", рекао је Вучић.


Неће се "косовска војска" шетати севером Косова

Косовска војска се неће шетати севером Косова, поручио је председник Србије Александар Вучић. 

Упитан о изјави Рамуша Харадинаја да ће косовске безбедносне снаге убудуће моћи да се крећу и севером Косова, без икаквих ограничења, Вучић је рекао да није видео ту изјаву, али да је видео да су многи изјавили да свако може да се креће куда хоће, али да то неће тако моћи.

Поновио је, на заједничкој прес конференцији с Дејвидом Мекалистером, да наоружане безбедносне снаге Косова на север покрајине могу да уђу уз два услова - уз сагласност НАТО и локалне, односно српске заједнице.

"Да сте добили подршку НАТО уопште не сумњам. Могу да причају шта хоће. Што се тиче другог услова, он сигурно није испуњен, јер нико није дао дозволу за упад", рекао је Вучић.

Вучић је рекао да 2000 дана Приштина није формирала ЗСО, да изгледа све може када је Србија у питању, само се не зна докле, и додао до сада је могло, па рачунају да може и убудуће. 

Како каже, Харадинај прича о косовској војсци и северу Косова, а нема очигледно никакво право на то: 

"Неће се косовска војска шетати севером Косова". 


"Ми ћемо учинити све да сачувамо мир. Рекао сам Мекалистеру да не знам шта се очекује од Србије. Никада нећу прихватити независност Косова. Ми смо спремни да разговарамо, и увек дијалог морамо да претпоставимо другачијем решавању проблема. Али то не зависи само од Србије", објаснио је Вучић.

Кад је реч о позицији Србије, доста му је, каже, ћутања и понижавања наше земље.

Александар Вучић истакао је да подржава договор Скопља и Атине, али да не потцењује народ у Македонији, који је, на референдуму око имена те државе, донео јасну и недвосмислену одлуку.


Не идем у Источно Сарајево

Александар Вучић рекао је да неће путовати у Источно Сарајево, да је то одлучио после молбе председника Српске, а пре свега зато да не би дао прилику да Србија буде оптужена за мешање у изборе у БиХ. Подсетио да је требало сутра да путује у Источно Сарајево, српски део Сарајева, пошто Срба у „мултиетничком готово да нема, има их један одсто, као и Хрвата“.

„Нећу ићи. Добио сам писмо председника РС Милорада Додика непосредно пред овај састанак. Србија се није мешала, за разлику од неких других, у изборни процес у БиХ“, нагласио је Вучић. 

Рекао је да није заборавио шта је рекао људима и да ће на једном или више примера схватити шта су радили неки на изборима и докле се ишло како би се утицало пре свега на изборну вољу српског народа.

„Нећу им дати прилику да оптуже Србију. Прихватио сам молбу и захтев председника Додика. Нећу ићи у Источно Сарајево“, додао је он. 

„Молим све Србе да у демократској атмосфери проведу изборе у РС и желим успешно окончање избора у БиХ, као што желим добре односе са БиХ“, казао је он.

Вучић је најавио да ће, они који су поксусавали Србију да оптужбе, кријући неке друге, добити одгоаврајући одговор чим се изборни процес заврши. 


„Сматрао сам да је тај договор добар и то сматрам и данас. Сматрам да је сваки договор веома важан за народ обе земље. Ми се нисмо мешали у унутрашње ствари две државе, иако смо ја као председник и влада подржали договор“, рекао је Вучић.

Он је, међутим, нагласио да „није слеп да не види шта се догодило и шта је порука народа“:

„Народ у Македонији је донео јасну и недвосмислену одлуку и нећу, као неки други, да је игноришем“, рекао је он. 

Вучић је казао да жели све најбоље и успех Македонији и Грчкој, јер се ради о два братска народа.

„Желим им све најбоље, али нисам слеп код очију и смем да говорим шта видим и шта се догодило. Мој посао као председника је да говорим и истину“, подвукао је он.

Усвајање извештаја јасном већином - јасна подршка Србији

БЕОГРАД: Председавајући Комитета за спољне послове и известилац Европског парламента за Србију Дејвид Мекалистер изразио је вечерас, у Београду, наду да ће извештај о Србији бити усвојен са великом већином, како би се показала подршка европском путу Србије.

Мекалистер је, након састанка са председником Србије Александром Вучићем, рекао да је посета уследила у право врене, јер 9. октобра у Комитету за спољне послове Евроспког парламента треба да буде усвојен његов извештај о Србији.

Најавио је да ће Европски парламент о извештају имати дебату 28. или 29. новембра у Бриселу.


Етнички хомогене државе не би требало да буду циљ

„ЕП сматра да било какав договор Београда и Приштине може бити прихваћен, само ако се договоре обе стране и ако се узме у обзир стабилност у региону и међународно право“, рекао је известилац за Србију ЕП Дејвид Мекалистер, истичући да ЕП није склон стварању етнички хомогених држава.

Европски парламент је упознат са дебатом која се односи на могућу корекцију границе између Србије и Косова, укључујући размену територија, рекао је известилац за Србију, али је указао да европски парламентарци заступају "мултиетничку природу Косова и Србије". 

Драго му је, каже, што су он и известилац ЕП за Косово Игор Шолтес у својим извештајима по том питању, како је рекао, користили "исти вокабулар":

"А, он је такав да ЕП примећује текућу дебату која се односи на могуће измене границе Србије и Косова, укључујући размену територија. ЕП иситиче мутлиетничку природу и Косова и Србије и етнички хомогене државе не би требало да буду циљ у региону", рекао је Мекалистер, упитан да ли ће током састанака у Београду, а потом и у Приштини, данас и сутра, бити речи о корекцији граница.

Поручио је да Европски парламент подржава дијалог Београда и Приштине, под окриљем ЕУ и постизање свеобухватног договора о нормализацији односа.

Додао је да ЕП сматра и да било какав договор може бити прихваћен, само ако се договоре обе стране и ако се узме у обзир стабилност у региону и међународно право.

"То је био тежак дипломатски посао, да се дође до идентичних формулација у оба извештаја а ово је став коме се ЕП нада када је реч о овом питању. Ја пажљиво слушам оно што председник Вучић има да каже, као и и шта ће ми људи са Косова рећи", рекао је Мекалистер.

Истакао је да су Вучић и Тачи показали посвећеност да нормализацију односа између Косова и Србије уздигну на следећу ниво и додао да би свеобухватна нормализација била од користи за стабилност и будућност не само региона, већ и целе Европе.

Како је рекао, у овом моменту није могуће предвидети ни садржај, ни датум могућег договора.

"О темама које су на распореду у овим преговорима одлучују две стране заједнички, ЕУ делује као посредник. У овом моменту није могуће предвидети ни садржај, ни датум могућег договора. Могу само да охрабрим обе стране да наставе на овом изазовном путу", навео је Мекалистер.


Он је истакао да је дошао у Београд како би разговарао о неким питањима и да размени мишљење.

„Добро је чути шта српски председник има да каже, не само о дешавањима у Србији, већ и региону. Овде сам да разговарам о коначним детаљима извештаја“, казао је Мекалистер.

Он је нагласио да верује у посвећеност Србије европском путу, и казао да ће то бити истакнуто у његовом извештају, као нешто што се не доводи у питање.

Мекалистер је објаснио да је приступни процес, и усаглашавење са правним тековинама ЕУ напоран посао.

„Отворено је 14 поглавља и Србија наставља са путем у ЕУ. Србија је на правом путу“, нагласио је он.

Неколико поглавља су технички спремна за отварање, указао је он и изразио наду да ће моћи да буду отворена на међувладиној конференцији 10.децембра у Бриселу.

„Као известилац могу да кажем што се више отвори то је боље, јер ће то бити охрабрујући сигнал за Србију да настави реформе“, рекао је он указујући да је веома важан напредак у поглављивам 23 и 24, као и континуирани кораци у поглављу 35.

Мекалистер је казао да воли да долази у Србију и Београд и састаје се са толико политичких представника, који су постали и пријатељи, те да је поцаствован што је у друштву сефа Делегације ЕУ Семом Фабрицијем и новог амбасадора Немачке Томаса Шиба.

На крају је поновио да се нада да ће извештај о Сбрији у Европском парламенту бити усвојен са јасном већином, како би се Србији показала подршка на путу у ЕУ.

Пише:
Пошаљите коментар
Ј. Јоксимовић: Мекалистер долази да чује и нашу страну

Ј. Јоксимовић: Мекалистер долази да чује и нашу страну

04.10.2018. 10:26 10:27
Харадинај: Косовска војска да се креће без ограничења

Харадинај: Косовска војска да се креће без ограничења

04.10.2018. 20:25 20:26
Вучић за В.Пост: Пријатељи су нам и Европљани и Руси

Вучић за В.Пост: Пријатељи су нам и Европљани и Руси

04.10.2018. 08:10 08:12