Више од 40 000 људи посетило програме Калеидоскопа културе
Калеидоскоп, дело заједничког креирања простора и програма културе, којим се кроз различите уметности представља јединствена слика различитости и разноликости Новог Сада посетило је више од 40 000 људи.
Током пет недеља Калеидоскоп је представио више од 1000 уметника, 400 програма у које је било укључено преко 60 организација из Новог Сада, а на више од 80 локација, Нови Сад је добио лето богато културним дешавањима у јединственом облику, кажу из Фондације Нови Сад 2021 .
Новосађанима и бројним туристима, Нови Сад се представио културом и уметношћу кроз бројне постојеће, али и нове садржаје. Кроз архитектуру, књижевност, извођачку уметност, примењену и визуелну уметност на више од 80 локација наступили су уметници из Русије, Шпаније, Бугарске, Украјине, Румуније, Словачке, Молдавије, Италије, Белгије, Канаде, Француске и многих других земаља света. Шпански уметник, Давид Морено који је наступио у склопу програма “Уметници у гостима” одушевио је публику својим спектакуларним перформансом 6 метара изнад земље. Једна од највећих савремених пијанисткиња, Момо Кодама, из Јапана, испраћена је уз овације у новосадској Синагоги. Кроз 6 представа из Европе, грађани су имали прилику да уживају у савременом циркусу те да се на моменат врате у детињство, а моменат који је свакако био величанствен за Нови Сад јесте онај када је чувени Корзо оживео и Војвођански симфонијски оркестар оставио без даха готово 10 000 људи који су присуствовали концерту за памћење на булевару Михајла Пупина.
У току овог петонедељног путовања, српска Атина отворила је и прву статичну културну станицу. Дворац Еђшег отворио је врата својим грађанима, а у склопу представљања културних станица и програма укључивања грађана, Фондација Нови Сад 2021 овом приликом омогућила је Новосађанима да активно учествују у стварању и креирању нових простора у свом граду.
Кроз пројекат “Нова места”, Калеидоскоп културе дефинисао је нови приступ, омогућивши грађанима да буду питани и постану активни учесници у креирању свог животног оркужења. Изложени конкурсни радови приказали су уређења малих јавних површина и у њима срж идеје Фондације Нови Сад 2021 - да грађани са архитектама креирају идеје и преточе их у окружење по својој мери, док смо кроз изложбу конкурсних радова “Централни градски тргови”, видели како грађани посматрају сам центар нашег града и како би желели да изгледа, а у разговору са архитектама дошли су до најбољих решења које ће бити симбол новог таласа култрних потреба.
Посебан печат овом јединственом пројекту дали су церемонија отварања и затварања Калеидоскопа. У 30 минута мултимедијалног програма, кроз спектакуларну игру светлости, уметници су показали како се негује разноликост и посебност нашег града, а уметници који су увеличали отварање и затварање Калеидоскопа били су Слободан Тркуља, Лена Ковачевић, Нада Колунџија, новосадска уметничка група Алице ин WonderBand, гудачки квартет Камерата Академика и DJ Ултрапхунк.
“Калеидоскоп - јединствено дело културе зајдништва траје читаве године и рефлектује се кроз четири фазе. Прву фазу чини осмишљавање и креирање нових места у граду, где Новосађани стварају просторе, будуће сцене, за представљање културно-уметничких програма. Друга фаза је повезана са гостовањем иностраних уметника, а у сарадњи са локалном културно-уметничком сценом, како би креирали програме који ће бити представљени на новим местима. Програм, широм Новог Сада, како у центру, тако и на ободима града, представљен најширој публици, чини трећу, највидљивију фазу Калеидоскопа. Коначно, четврта, не мања важна фаза, везана је за публика која оцењује програме дајући своје похвале, критике, сугестије и предлоге на основу којих се креирају, за наредну годину, нови програми”, наводи директор Фондације Нови Сад 2021 Немања Миленковић.
Кроз евалуацију, показало се да уколико се понуди квалитетан садржај, публика зна то да цени, што је успело пројекту као што је Калеидоскоп. Оно по чему је он јединствен је што траје целе године и што је већ покренут процес евалуације коју раде професори са Новосадског универзитета у сарадњи Новосадским волонтерским сервисом, а која представља оцену публике која ће креирати нове културне садржаје. Четири фазе представљају процесе до којих се долази како би Нови Сад следеће године поново имао ових пет недеља, а до 2021. године још квалитетнијих и бољих.