Плинска боца у стану темпирана бомба
Сведоци смо ужасних несрећа које се дешавају због експлозија плинских боца, у којима се губе људски животи. Све више домаћинстава има уведену стабилну гасну инсталацију или користе гас пропан-бутан из плинске боце.
У стабилној плинској инсталацији под притиском је углавном земни гас, који је лакши од ваздуха и приликом неконтролисаног излажења одлази у горње делове просторија. Гас пропан-бутан тежи је од ваздуха, те у случају испуштања испуњава просторе од пода према врху, предочавају стручњаци.
Саветују да на сваких пет година треба испитати исправност боце. То се ради хладним воденим притиском, помоћу којег се лако утврди да ли је на боци дошло до попуштања шавова или кородирања. Приликом те провере на боцу се утисне жиг, који означава када је била последња контрола.
Уколико уђете у стан и осетите горак мирис у ваздуху, то значи да је гас процурио. У таквим ситуацијама смете да урадите само једно да не би дошло до експлозије – одмах отворите све прозоре да би се направила промаја, а гас изашао напоље. Строго је забрањено укључивање прекидача (светло, бојлер, лампа...), који је један од најчешћих узрока експлозија плинских боца, наглашавају стручњаци.
Упозоравају на то да је у руковању тим боцама неопходно бити изузетно опрезан јер у супротном може доћи и до смртних случајева.
До експлозије боце најчешће долази услед њеног препуњавања, а то се дешава кад се нелегално пуни на бензинским пумпама. Радници на пумпама су нестручни и не проверавају да ли је у боци остало плина. Понекад чак, у жељи да „часте” муштерију, напуне боцу до врха, не знајући да су га кући послали с бомбом, објашњавају експерти за производњу техничких гасова.
Наглашавају да је уштеда код таквог начина пуњења 400 динара, а ризик – људски живот.
Упркос ризику, то се и даље масовно ради. Људи ноћу иду на пумпе и пуне боце, а онда их с хладног уносе у топао стан, а боце су, због огромног пораста притиска, осетљиве управо на промену температуре, упозоравају стручњаци, и предочавају да се на нашем тржишту могу наћи и боце старе по 30-40 година. Дешава се да се црево на боци не намести добро или да испадне, што може довести до цурења гаса и пуњења просторије плином. Након тога је потребна само варница да се све упали. Због тога је изузетно важно мењати црево сваке две године, али и проверити да ли уређаји с којима је плин повезан имају аутоматско искључивање.
У Сектору МУП-а за ванредне ситуације упозоравају на то да, уколико се осети мирис гаса, „без одлагања треба одмах погасити све пламенове”. Одмах потом треба направити промају, отворити све прозоре и врата, и искључити довод гаса преко одговарајућих славина. У просторији у којој се осетио мирис гаса никако се не сме прилазити с отвореним пламеном, односно палити шибице, упаљач или пушити. Такође, не треба укључивати електричне прекидаче и палити светло док се мирис гаса не изгуби, поручују из МУП-а.
Плинске боце треба куповати искључиво од овлашћених дистрибутера.
Боце не треба држати у просторијама које су испод нивоа земље. Приликом коришћења, боцу треба поставити на одређеном растојању од извора топлоте и паљења.
Око боце се не сме држати запаљиви материјал (новине, крпе...).
Преглед гасног трошила мора обавити овлашћени сервис или стручно лице најмање једном у две године.
Код нас постоје боце од два, три, пет, десет и 35 килограма, али су ипак најпопуларније оне од десет килограма.
Код људи долази до забуне јер у боцу од десет килограма иде 18 литара плина, али максимално стане 26 литара. Проблем настаје када је они допумпавају на пумпама и самим тим је испуне до врха. Боца треба да пуна 80 одсто, а не 100 одсто, истичу стручњаци.
М. Бозокин