Дачић: Србија остаје посвећена имплементацији Агенде 2030
БЕОГРАД: Србија остаје у потпуности посвећена имплементацији Агенде за одрживи развој до 2030. године, изјавио је данас министар спољних послова Ивица Дачић на затварању субрегионалне конференције „Промоција напретка у имплементацији Агенде 2030".
Дачић је нагласио да је Србија својевремено имала активну улогу у формулисању циљева Агенде и процесу утврђивања модела њеног финансирања као чланица форума као што су ЕКОСОК, Отворене радне групе за Циљеве одрживог развоја и Међувладине групе експерата о финансирању одрживог развоја.
''Иако владе држава имају водећу улогу, циљеве је немогуће постићи без најширег круга актера у друштву и стварања партнерстава на свим нивоима, у шта смо се уверили и на овој конференцији'', рекао је Дачић на затварању конференције у Палати Србија.
Шеф српске дипломатије је навео да ће Министарство спољних послова наставити да подржава активности како на праћењу и спровођењу Агенде у Србији, остваривању њених циљева и подциљева, тако и у припреми извештаја о њеном спровођењу.
Дачић је нагласио тежњу Србије да се афирмише као стожер регионалне сарадње, снажно посвећен и активно ангажован на унапређењу односа у региону, као и на продубљивању и конкретизацији сарадње, посебно у оквиру регионалних иницијатива и механизама.
Он је указао да је конференција прави показатељ да треба наставити са разменом искустава, добрих пракси и налажења политичких решења у спровођењу Циљева одрживог развоја.
Дачић је нагласио да Србија придаје изузетну важност активностима и јачању сарадње у оквиру УН чије принципе и циљеве, како каже, у пуној мери подржава и поштује.
Србија ће, истиче министар, наставити да буде партнер свим чланицама УН које деле принципе и интересе заједничког развоја и поштовања.
''Размена искустава и најбољих пракси незаобилазни је корак на путу ка успеху. Мотиви који нас покрећу и повезују изузетно су јаки и обавезујући. Опстанак наше планете зависи од нашег данашњег односа према простору који нас окружује и наше спремности да инвестирамо у развој и очување животне средине'', поручио је Дачић.
Додао је да Србија, као одговорна чланица међународне заједнице која је потписала и ратификовала Париски споразум, настоји да допринесе глобалним напорима за, како каже, што ефикаснији одговор на изазове климатских промена.
Дачић је изразио захвалност Тиму УН и резиденцијалном координатору Карли Херши на организацији Мисије MAPS која је завршена протекле недеље.
Министар је изразио очекивање да ће извештај који ће сачинити представници УН бити повољан за Србију и да ће дати смернице у даљем процесу имплементације Агенде 2030 и њеног повезивања са поглављима у предприступним преговорима са ЕУ.
''Пут ка чланству у ЕУ, који делимо са другим државама у региону, сагледавамо као пут ка већој стабилности, економском напретку и учвршћивању тековина демократије. Наш је циљ просперитетно друштво које доприноси глобалној стабилности и напретку и води рачуна о бољитку својих грађана'', нагласио је Дачић.