Каменички парк на путу опоравка
Деценијама се у Каменички парк није улагало иако је најстарији и највећи споменик природе на територији Новог Сада, па је под утицајем времена изгубио изворну лепоту коју је некада имао.
Стога је месна заједница Сремска Каменица, у сарадњи с надлежним градским институцијама, прошле године покренула његову реконструкцију.
Прво на шта је екипа „Дневника” наишла приликом обиласка Каменичког парка, јесте информација једног од радника да су у току prеthodnе ноћи лопови исекли бакарне жице, које служе за осветљење, што изискује додатне трошкове и време.
„Ко год да је то урадио, направио је дупли посао радницима“, казао је председник МЗ Сремска Каменица Љубомир Ласица.
„Ако се настави с уништавањем до сада урађеног, трошкови ће се само повећавати. Страшно је то што појединци не препознају наш труд да учинимо нешто добро за мештане Сремске Каменице и Новосађане. Апелујем на све да не саботирају радове јер се на тај начин ништа неће постићи. Свима је у циљу да парк буде осветљен како би се ноћу могло њиме шетати, да земљане стазе буду замењене бетонским, а оскрнављени споменици рестаурирају и поново засијају пуним сјајем.“
По његовим речима, најхитније је било обновити језеро које краси парк у близини Моста слободе, јер је било у веома лошем стању. То је захтевало оспособљавање извора који пуни језеро и ти радови су завршени.
Како је рекао саветник директора ЈКП „Градско зеленило” за медије Иван Ножинић, из језера је извађена велика количина смећа, измуљено је и омогућено је несметано сливање воде из природног извора с узвишења изнад језера.
„На јесен су планирани радови на хортикултурном уређењу простора око језера, те ће од краја ове године тај део парка бити репрезентативан и пријатан за боравак посетилаца“, казао је Ножинић. „Протекле године искрчен је подраст, постављене нове инфо-табле о споменицима културе, као и биодиверзитету који краси простор парка од 33 хектара. Пошто у Каменичком парку има заштићених врста слепих мишева, поставили смо и кућице за њих.“
По његовим речима, обележен је најстарији пањ храста, стар 250 година, али су после кратког времена несавесни грађани и тај материјал уништили. Уз стручну помоћ Завода за заштиту споменика културе града, урађена је обимна студија о очувању великог броја културно-историјских споменика, по којима је тај парк такође познат.
„У току је бетонирање стаза, од којих доња води до Моста слободе, што је веома значајно за пешаке и бициклисте“, навео је Ножинић. „Поставља се и расвета на соларну енергију, што ће знатно повећати безбедност посетилаца у поподневним и вечерњим часовима.“
По његовим речима, после тих радова следи реконструкција тоалета, који су годинама потпуно запуштени и представљају стециште наркомана. Биће постављена трим-стаза, као и справе за вежбање, а у плану је и обнова дела парковског мобилијара који је протеклих година уништен или оштећен. Вредност радова у Каменичком парку процењена је на 70 милиона динара, а финансирани су захваљујући Покрајини и Граду.
Текст и фото: И. Миклоши