У понуди парцеле у индустријској зони Новог Бечеја
НОВИ БЕЧЕЈ: Чак пет индустријских зона предвиђено је на подручју општине Нови Бечеј, од којих су две изграђене, док остале још увек стоје само на папиру.
Капиталне инвестиције ове општине су везане за изградњу индустријских зона, на чије уређење је потрошено 150 милиона динара. Новобечејска радна зона се простире на 33 хектара, а има доста слободних парцела.
- Једна је заузета и на њој се налази силос, а тренутно имамо заинтересованог инвеститора за изградњу погона у индустријској зони у Новом Бечеју. Расписан је и оглас који траје 30 дана у складу са законом, тако да очекујемо да још једна парцела буде издата. Имамо и најаву већег инвеститора, али о томе ћемо више рећи када буде склопљен уговор – каже председник Општине Саша Максимовић, уз оцену да је предност ове локалне самоуправе брзина у раду, јер су четврти у држави по динамици издавања грађевинских дозвола.
Без обзира што је Нови Бечеј мала општина, има добру саобраћајну комуникацију и путну везу са Новим Садом, Зрењанином, Кикиндом, као и активну железничку пругу, а у овом тренутку се пројектује и пристан на Тиси.
- Немамо капацитет да отворимо луку, али пристан за теретне бродове Новом Бечеју ће итекако значити, како нама, тако и сваком потенцијалном инвеститору- каже председник Општине Нови Бечеј.
Индустријска зона у Новом Милошеву простире се на 51 хектар и изграђена је за свега пет месеци, што је омогућено новцем Покрајинске владе, која је у великој мери помогла Општини Нови Бечеј.
-У њој већ имамо два инвеститора. Оно што је другачије код нас је чињеница да инвеститорима можемо да понудимо парцеле од један и од 200 хектара- истиче Максимовић и додаје да од три зоне које су за сада само на папиру, једна се налази у Новом Бечеју и простире на 198 хектара, а могућа је и препарцелизација, уколико то буде неопходно, те парцеле могу да буду мање или веће, по потреби инвеститора.
За две године ова општина успела је да конкурише и добије равно 50 пројеката Покрајине и Републике, а последњи у низу је пројекат Радничких спортских игара, чији ће домаћини ове године бити две општине - Нови Бечеј и Бечеј. За потребе одржавања манифестације биће реконструисани спортски терени, који затим остају на употреби локалном становништву.
Капитална инвестиција за ову општину је реконструкција водовода и постројења за пречишћавање воде.
- Прва фаза радова је близу 150 милиона динара, али нам је велика инвестиција, такође, реконструкција водовода - каже Максимовић. – Значајна је и реконструкција дворца Хетерленд у Бочару, коју финансира Покрајинска влада, а која је намењена деци предшколског узраста за потребе школе у природи и вишедневни боравак.
Спортска сала за Бочар
Основна школа „Доситеј Обрадовић” у Бочару још увек нема фискултурну салу. Председник општине Саша Максимовић каже да се тренутно ради пројекат за ту намену, и да сала неће бити искључиво намењена за школу и децу, иако ће се налазити при школи, већ за све грађане овог места. Школа има стотину ђака, па се може чинити да је то мало за изградњу сале, али каже Максимовић, потребно је да сва деца имају прилику за развој кроз спортске активности.
Иако је било речи да ће Хетерленд бити намењен деци ометеној у развоју, Максимовић тврди, да то неће бити случај, јер се данас све више ради на инклузији, а не институционализацији, тако да ће дворац бити намењен деци за боравак у природу, нешто попут Летенке, која је намењена деци основних школа, само ће Хетерленд бити за млађи узраст. Овај пројекат је још увек у току, тачније није заршена сва документација, те ће се при крају и знати цена инвестиције.
- Без сарадње са Покрајинском владом не би остварили ни приближно оволико пројеката, јер ми до пре две године, нисмо имали инвестиције, практично смо били занемарени последњих 20 година - подсећа Максимовић.
М. Стакић
Пројекат „Информисање у Новом Бечеју” реализовала је „Панонија медиа” уз подршку „Дневника”. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе која суфинансира пројекат.