Шарчевић: Петице и онима који знају за четири
БЕОГРАД: Министар просвете Младен Шарчевић упозорио је да се у школама спуштају критеријуми, што је открио нови систем уписа у средње школе и најављује мере којима ће се такво стање мењати.
Нови систем бодовања по којем је на пријемном испиту могуће освојити 40 бодова док успех из сколе носи 60 од максималних 100 донео је огромне промене у односу на 2017. годину, и истовремено отворио пут оним ученицима који заиста поседују знање да то и покажу.
Шарчевић каже за данашњи "Блиц" да је применио оно што је већ годинама у току бављења школством научио.
"Долазимо у ситуацију да нико не учи за пет, па се онда спуштају критеријуми. Рецимо нико не учи хемију, па онда ономе ко зна за четири даш пет...", наводи министар и додаје да је сврха Министарства да се ученици не уче да бубају, већ да уче са разумевањем и у том смеру ће ићи и обука наставника.
"Знам да је тренутно стање такво, али ћемо се свим силама трудити да га променимо. Из ИПА фондова смо спремили средства и целу агенду матура, неће бити само велика, већ и мала, испитни центри... Ово је била прилика да се покаже да ми знамо да пацијент болује од тога и тога", напомиње Шарчевић.
Министар казе да ће се дрзава и додатно бавити поменутим обарањем критеријума у школама.
"Зато ће се ићи на екстерно оцењивање. Ако имате кандидата који с се уписе у основну сколу, ради тест способности, пратите га и на сваке две године иде на тестирање, онда знате где се креће, на којим распонима и шта су му добре стране. Онда неће бити наместања и на крају ће имати потпуно независне оцене", напомиње Шарчевић.
Стручњаци сматрају да су недовољна припрема ученика и њихова неспособност повезивања градива као резултат масовног поклањања оцена у основним школама довели су до тога да број бодова за упис у средње школе буде знатно мањи, наводи "Блиц".