Спасиоци спремни за вреле дане на Штранду
НОВИ САД: Иако је сезона купања на Штранду почела још 1. маја, временске прилике ове године не иду наруку купачима.
Мањи број посетилаца, међутим, прија спасиоцима, који због лошег времена нису од почетка сезоне имали посла као што је то било прошле године, па су, како кажу, имали довољно времена да се додатно припреме за вреле дане који су пред нама. Како смо сазнали од координатора Спасилачке службе на Штранду Мирослава Беговића, за разлику од дежурних лекара који су морали да пруже помоћ купачима због ситнијих повреда, интервенција његових колега од почетка сезоне није било. Како каже, на Штранду је и ове сезоне од 8 до 20 часова ангажовано око 30 спасилаца, а ових дана, због мањег броја купача, на седам кула дежура по њих девет у једној смени, али по потреби и у зависности од обима посла, може их бити и више.
Ове сезоне имамо седам кула јер смо небезбедне делове плаже затворили, и то на Шпицу, где је пловни пут и где је забрањено купање, затим ту око моста и код „Данубијуса” због кривине и тога што је у том делу вода брза, објаснио је Мирослав Беговић, додавши да је на тим местима увек било забрањено купање, али да до ове године ти делови нису били ограђени бовама.
Он додаје да су, иако сезона још увек није кренула како треба, спасиоци константно концентрисани током дежурства и с великом пажњом надзиру купаче, те да имају на располагању три чамца којима по потреби патролирају и враћају оне који пређу ограђени део.
Када уочимо неки проблем, јављамо осталима преко мотороле и онда креће акција, а увек су ту два до три момка који константно шетају плажом па могу да нам помогну, казао је Беговић.
Према његовим речима, ноћу после њих остаје обезбеђење које, ако уочи проблем, одрегује и опомене купаче.
Сада је хладније, али увек има оних који покушавају увече да се купају, а било је ранијих година случајева да су неки покушавали да скачу с моста. Тежак је ово посао: морамо да седимо у кули, гледамо у воду и будемо концентрисани током смене и да, пре него што се нешто деси, упозоримо или одреагујемо, поручује Беговић.
Координатор Спасилачке службе на Штранду Мирослав Беговић каже да је један од главних проблема, који сваке године утиче на рад спасилаца, то што неки родитељи седе по кафићима и пусте децу саму у воду.
Спасилац у таквим ситуацијама мора да обраћа пажњу на малишане без родитеља па може занемарити остале купаче јер су родитељи неодговорни и не чувају своју децу, рекао је он, и додао да проблема буде и због тога што купачи покушавају на плажи да користе душеке, гуме и друге пловне реквизите који су забрањени, као и када они који су у алкохолисаном стању желе у воду.
Наш саговорник апелује на купаче да не иду даље од бова, које би, по правилу, требало да ограничавају дубину од око метар и шездесет, али се, у зависности од нивоа водостаја и конфигурације терена, померају углавном сваки дан. Због тога, каже, не могу да објасне купачима да не иду даље од ограниченог дела.
Пре уласка у воду треба ићи под туш и постепено улазити у реку, а такође би требало избегавати сунчање када је најтоплије, негде између 12 и 16 часова, и користити одговарајућу крему за заштиту од сунца, закључио је руководилац Спасилачке службе на Штранду.
В. Бијелић