У Врбасу граде сензорну собу од новца из наградне игре
ВРБАС: Општина Врбас усмериће 23.000 евра, освојених у наградној игри „Узми рачун и победи 2018”, у пројекат „Опремање сензорне собе за потребе деце са инвалидитетом”.
Тако су одлучили грађани који су учествовали у анкети спроведеној 6. до 14. јуна у месним заједницама и у Канцеларији за младе. За овај пројекат било је 1.129 житеља општине, док је предлог сређивања трибина и санирања терена Јасике и Виногради имао 112 присталица, а уређење Центра за физичку културу „Драго Јововић” подржало је у анкети 76 мештана.
- На подручју Општине Врбас живи 218 особа, деце и омладине са инвалидитетом – каже Данијела Илић, чланица Општинског већа задужена за социјалну заштиту. - Локална самоуправе је обезбедила објекат чија је реконструкција у току за њихов свакодневни боравак у којем би имали подршку психолога, логопеда, физијатра, где би била смештена и сензорна соба.
То је иновативна метода рада са децом са различитим развојним поремећајима, додаје Данијела Илић, а састоји се од опреме и справа које служе за подстицање дететових чула и способности и користи у терапији деце са аутизмом, поремећајима сензорне интеграције.
Председник Општине Врбас Милан Глушац, уз још осам представника локалних самоуправа, примио је признање за најактивнији допринос у сузбијању сиве економије посредством наградне игре „Узми рачун и победи”. Доделу признања општинама чији су житељи послали највише рачуна уприличило је Министарство државне управе и локалне самоуправе и Национална алијанса за локално економски развој НАЛЕД . Из Општине Врбас за наградну игру послато је у просеку по 25 коверти по становнику.
- Житељи општине имају високо развијену свест о потреби сузбијања сиве економије – казао је председник општине Глушац на уручењу признања. - Посебно ми је драго што су приликом гласања како утрошити 23.000 евра из награде, потврдили свој хумани карактер и определи се за улагање у унапређење заштите и помоћи особама са инвалидитетом.
- Сензорна соба код детета ствара осећај сигурности и смирује га, подстиче на учење, поспешује концентрацију, унапређује комуникацијске вештине, спречава честе и нагле промене расположења и неодговарајуће реакције, побољшава самоконтролу, побољшава квалитет живота деце. Деца и млади са инвалидитетом повећали би своје капацитете и компетиције за самосталан живот –истакла је чланица Општинског већа Данијела Илић, додајући да се очекује да до краја године објекат буде завршен и у склопу њега опремљена сензорна соба.
З. Делић