Студентима из Азије Србија на длану
Трећа међународна летња школа за студенте из Хонгконга и Тајвана отворена је јуче на Универзитету „Едуконс” у Сремској Каменици.
Током наредног месеца, колико ће трајати, школу ће похађати 28 студената с Универзитета „И – Схоу” у Тајвану и „City University” из Хонгконга. Предавања уз креативне радионице трајаће две недеље, а главна тема летњег програма је урбани и рурални развој, с акцентом на учењу кроз праксу.
– Кроз дискусије и креативне радионице добијаће мале пројекте које ће морати да заврше у току прве две недеље – објаснила је ванредна професорка Универзитета „И – Схоу” и „Едуконса” Слађана Чабрило. – Различите су теме, пробаћемо мало ближе да их упознамо са ситуацијом у Европи и на Балкану, а биће и података о креативним градовима и иновацији. Друга недеља летње школе је резервисана за тему руралног развоја и органску пољопривреду. Током прве две недеље биће доста путовања, планирани су обиласци салаша, Петроварадинске тврђаве, ићи ће на Егзит и сигурна сам у то да ће им се садржај допасти.
У другој половини месеца уследиће пословна пракса, у оквиру које ће студенти посећивати различите компаније. С обзиром на то да долазе с различитих студијских програма, биће распоређени у сродне институције, па ће, рецимо, студенти креативних медија бити упућени у Радио-телевизију Војводине, а студенти инжењеринга у различите софтверске фирме. У сарадњи с Универзитетом „Едуконс”, на располагању им је 20 компанија.
– Сматрам да смо припремили широк спектар, којим ћемо студентима приказати шта је у ствари Србија и како изгледа посао овде – истакао је ректор Универзитета „Едуконс” проф. др Александар Андрејевић. – Важно нам је да се представимо на тако добар начин с обзиром на то да ће они овде, осим изузетно квалитетног програма, имати и квалитетан смештај у оквиру дома нашег универзитета. Припремили смо им, такође, богат садржај кад је реч о екскурзијама. Имаће прилику да виде културне споменике, посетиће Београд, Будимпешту и још неке државе у околини. На основу њихових искустава и пренетих импресија, поново смо добили поверење и мислим да све то прераста у неки виши ниво сарадње.
По ректоровим речима, постоје планови за узвраћање посете и подизање сарадње на виши ниво, за почетак у смислу заједничких мастер студија, што би, како је рекао, било улазница за тај део света и епитет универзитета препознатог у међународним оквирима. Потврда увелико успостављене добре сарадње свакако је и све већи број заинтресованих за похађање летње школе.
– Веома сам срећна што имам прилику овде нешто да научим јер за нас с тајванског универзитета је изузетно важно учити о међународном окружењу и међународном бизнису – рекла је dvadеsеttrogodišnja Минг Нујен из Вијетнама, најбоља студенткиња друге године Међународног бизниса на универзитету „И – Схоу”, вишеструко награђивана у области дебате, као и пројеката четврте године, који следе пре дипломског рада. – Први пут сам у Европи уопште. Кад је реч о Србији, знам да има богату историју, чули смо и за много лепих места која је могуће посетити и на тај начин упознати културу неког народа, посао којим се бави, обичаје, да упознамо живот различитих места и градова. Пре студија међународног бизниса, у Вијетнаму сам студирала лингвистику па волим да отварам нова поглавља и учим различите ствари, то ми је хоби.
Б. Павковић