Studentima iz Azije Srbija na dlanu
Treća međunarodna letnja škola za studente iz Hongkonga i Tajvana otvorena je juče na Univerzitetu „Edukons” u Sremskoj Kamenici.
Tokom narednog meseca, koliko će trajati, školu će pohađati 28 studenata s Univerziteta „I – Shou” u Tajvanu i „City University” iz Hongkonga. Predavanja uz kreativne radionice trajaće dve nedelje, a glavna tema letnjeg programa je urbani i ruralni razvoj, s akcentom na učenju kroz praksu.
– Kroz diskusije i kreativne radionice dobijaće male projekte koje će morati da završe u toku prve dve nedelje – objasnila je vanredna profesorka Univerziteta „I – Shou” i „Edukonsa” Slađana Čabrilo. – Različite su teme, probaćemo malo bliže da ih upoznamo sa situacijom u Evropi i na Balkanu, a biće i podataka o kreativnim gradovima i inovaciji. Druga nedelja letnje škole je rezervisana za temu ruralnog razvoja i organsku poljoprivredu. Tokom prve dve nedelje biće dosta putovanja, planirani su obilasci salaša, Petrovaradinske tvrđave, ići će na Egzit i sigurna sam u to da će im se sadržaj dopasti.
U drugoj polovini meseca uslediće poslovna praksa, u okviru koje će studenti posećivati različite kompanije. S obzirom na to da dolaze s različitih studijskih programa, biće raspoređeni u srodne institucije, pa će, recimo, studenti kreativnih medija biti upućeni u Radio-televiziju Vojvodine, a studenti inženjeringa u različite softverske firme. U saradnji s Univerzitetom „Edukons”, na raspolaganju im je 20 kompanija.
– Smatram da smo pripremili širok spektar, kojim ćemo studentima prikazati šta je u stvari Srbija i kako izgleda posao ovde – istakao je rektor Univerziteta „Edukons” prof. dr Aleksandar Andrejević. – Važno nam je da se predstavimo na tako dobar način s obzirom na to da će oni ovde, osim izuzetno kvalitetnog programa, imati i kvalitetan smeštaj u okviru doma našeg univerziteta. Pripremili smo im, takođe, bogat sadržaj kad je reč o ekskurzijama. Imaće priliku da vide kulturne spomenike, posetiće Beograd, Budimpeštu i još neke države u okolini. Na osnovu njihovih iskustava i prenetih impresija, ponovo smo dobili poverenje i mislim da sve to prerasta u neki viši nivo saradnje.
Po rektorovim rečima, postoje planovi za uzvraćanje posete i podizanje saradnje na viši nivo, za početak u smislu zajedničkih master studija, što bi, kako je rekao, bilo ulaznica za taj deo sveta i epitet univerziteta prepoznatog u međunarodnim okvirima. Potvrda uveliko uspostavljene dobre saradnje svakako je i sve veći broj zaintresovanih za pohađanje letnje škole.
– Veoma sam srećna što imam priliku ovde nešto da naučim jer za nas s tajvanskog univerziteta je izuzetno važno učiti o međunarodnom okruženju i međunarodnom biznisu – rekla je dvadesettrogodišnja Ming Nujen iz Vijetnama, najbolja studentkinja druge godine Međunarodnog biznisa na univerzitetu „I – Shou”, višestruko nagrađivana u oblasti debate, kao i projekata četvrte godine, koji slede pre diplomskog rada. – Prvi put sam u Evropi uopšte. Kad je reč o Srbiji, znam da ima bogatu istoriju, čuli smo i za mnogo lepih mesta koja je moguće posetiti i na taj način upoznati kulturu nekog naroda, posao kojim se bavi, običaje, da upoznamo život različitih mesta i gradova. Pre studija međunarodnog biznisa, u Vijetnamu sam studirala lingvistiku pa volim da otvaram nova poglavlja i učim različite stvari, to mi je hobi.
B. Pavković