Маринка Магду, српског Џека Трбосека, Мађарска изручује Србији?
Серијски убица и бивши припадник Легије странаца Маринко Магда (55) могао би ускоро бити пуштен из мађарског затвора, наводи се у незваничним информацијама мађарских медија.
Магда је 1995. године пресудом мађарског суда осуђен на казну доживотног затвора, уз могућност да буде пуштен раније. Али, то не значи да ће моћи заиста да ужива у слободи већ да ће бити изручен Србији, у којој је осуђен на 40 година за убиства због којих је прозван српски Џек Трбосек.
Тај џелат са севера Бачке, како га називају медији, са својим ескадроном смрти крвави пир је започео у јануару 1994, а сви злочини су почињени из користољубља. Међу убијенима је било и деце, иако Магда тврди да „где је он био, деца су остајала”. Тачан број жртава никад није утврђен, али медији наводе да их је било 14.
У јануару 1994. године са саучесницима је у једној ноћи убио пет људи у Суботици. Масакр је тада почео суровом ликвидацијом трочлане породице Петрић – Милана, Стане и њиховог десетогодишњег сина Данета, а завршио га убиством брачног пара Јосипа и Верице Агатић на Палићу.После четворомесечног рада, полиција је утврдила да је Магда, сам или у групи, убио и старицу Иду Фехер у околини Суботице.
Убрзо је упрљао руке крвљу и у Мађарској, где је 13. јануара 1994. убио четворочлану породицу Балинт – локалног посластичара (42), његову супругу од 42 године и њихове синове старе десет и 16 година.
Истим оружјем којим је убијена та породица, убијен је и брачни пар Антал и Розалија Хорват у Кечкемету, у Мађарској, а у истом месту је убио и хрватског држављанина Драгутина Kujunyića, 20. децембра 1993. године. На душу му се ставља и смрт Едите Орошхазе у Мађарској.
Бивши легионар ухапшен је почетком 1994. године у полицијској станици у Сегедину, у коју је дошао након што је позван да преузме дозволу за стални боравак у Мађарској. Инспектори који су радили на том случају кажу да је позив у ствари био клопка да би се Магда намамио да дође у полицију.
У Србији је Магди и још 11 окривљених суђено у одсуству. Изречена му је смртна казна, а када је она укинута, казна је преиначена на 40 година затвора. У Будимпешти је крајем 1995. осуђен на доживотну робију.
Један од најокрутнијих убица с ових простора служио је казну у најчуванијем затвору у Мађарској, у Шаторајаујхељу, на граници с Украјином. Пре неколико година је поднео захтев мађарским органима да га испоруче Србији, уз образложење да је спреман да сведочи на суду и да се „сазна истина”.
Секретар за медије Апелационог суда у Сегедину Золтан Батај рекао је за локални портал да није сигуран у то да ће ослободити Магду из затвора у Сегедину. Његова казна у Мађарској истиче 2019. године, а добио је још 200 дана због напада на стражара па ће бити пуштен почетком 2020. године.
Како су средином прошле године писали домаћи медији, Магди у посете редовно долази само адвокат Славко Петрић. У затвору 54-годишњи Магда црта и слика, а његова дела у Кечкемету продају се у једној галерији. Његове слике и цртежи објављени су и у књизи симболичног назива „Подељена личност”.
Н. С. Х.