Одбор Представничког дома усвојио резолуцију о браћи Битићи
ВАШИНГТОН: Одбор за спољне послове Представничког дома САД усвојио је резолуцију о убиству америчких држављана, браће Битићи, у Србији у јулу 1999. године, којом позивају на привођење правди одговорних за убиство и у којој се истиче да би напредак у решавању тог случаја требало да буде један од фактора за даљи развој односа САД и Србије, јавља Глас Америке.
Како наводи, усвајањем резолуције у Одбору за спољне послове отворен је пут за њено усвајање пред пуним саставом Конгреса.
У резолуцији, којом се изражава став Представничког дома о убиству Илија, Агрона и Мехмета Битићија, наводи се да би појединце одговорне за убиство требало извести пред лице правде и да је за осуду то што “још нико није проглашен кривим за погубљење браће Битићи или било које друге злочине повезане с њиховом смрћу и што ниједан појединац није оптужен за те ужасне злочине”.
За Владу Србије и релевантна министарства и канцеларије, укључујући и Специјално тужилаштво за ратне злочине, требало би да буде један од приоритета да што пре истраже и кривично гоне актуелне и бивше званичнике за које се верује да су директно или индиректно одговорни за њихову смрт, наводи се у усвојеној резолуцији.
У резолуцији се поручује да би САД требало да издвоје довољно средстава за помоћ и праћење напора владе Србије у истрази и кривичном гоњењу одговорних, као и да би напредак у решавању убиства браће Битићи требало да остане један од значајних фактора који би одлучивали даљи развој односа САД и Србије.
Како се наводи у саопштењу адвоката који заступа породицу Битићи, усвајању резолуције присуствовали су и чланови породице и њихови заступници.
Или, Агрон и Мехмет Битићи ухапшени су крајем јуна 1999. због илегалног уласка у тадашњу СР Југославију, због чега их је суд у Прокупљу осудио на 15 дана затвора.
Глас Америке наводи да су четири дана пре истека казне изведени су из затвора, одведени у Петрово Село у источној Србији, где су 9. јула убијени.
Њихова тела нађена су 2001. у једној од две масовне гробнице у том месту, недалеко од наставног центра за обуку антитерористицких јединица МУП-а Србије.
За њихово убиство није нико оптужен, а двојица полицајаца којима се судило због оптужби за противправно лишење слободе браће Битићи правоснажно су ослобођени 2013. године.
У контексту убиства браће Битићи помињало се и име тадашњег пуковника специјалних снага полиције Србије Горана Радосављевића Гурија, додаје Глас Америке.