Спас за дијабетичаре: Научници направили инсулин у таблетама
БЕОГРАД: После много покушаја и грешака, коначно је пронађен начин за орално узимање инсулина. Научници с Харварда недавно су, у часопису ПНАС, описали истраживање у коме су успели да произведу таблету која може да прође систем органа за варење без оштећења.
Дијабетес типа И је аутоимуна болест, често наследна, мање раширена него дијабетес типа ИИ, на коју не може да се делује превентивно.
Код те врсте дијабетеса имунолошки систем погрешно напада и оштећује ћелије гуштераче које производе инсулин, хормон кључан за регулисање нивоа глукозе.
Ако дијабетес типа И није регулисан, може да изазове много озбиљних здравствених проблема.
Да би се спречиле компликације и стање држало под контролом, особе с овом дијагнозом морају да узимају инсулин у ињекцијама или преко инсулинске пумпе.
Орално узимање инсулина, сан је како пацијената тако и лекара, и било би најбоља алтернатива ињекцијама, а нажалост, када дође у контакт са желудачном киселином или пробавним ензимима, инсулин брзо пропада.
Научници до сада нису били успешни у настојањима да развију облогу таблете која би прошла препреке систем органа за варење и ушла у крв.
Научници с Харварда недавно су, у часопису ПНАС, описали истраживање у коме су успели да произведу таблету која може да прође систем органа за варење без оштећења, преноси Б92.
Они су створили сложену облогу таблете која чува инсулин од желудацне киселине и ензима танког црева, а која може да продре кроз заштитне баријере црева.
Заштитни омотач штити таблету од киселог окружења, а отапа се тек у танком цреву.
Када протеински молекули инсулина уђу у систем органа за варење, ту се налази пуно ензима ција је функција да разградују протеине у мање аминокиселине, а инсулин у таблети остаје стабилан.
Научници напомињу да је таблету лако произвести, јефтинија је од других терапија, не пропада лако и може једноставно да се чува до два месеца на собној темеператури, а траје дуже него неке врсте инсулина у ињекцијама.
Импликације ове студије могле би заиста да буду велике, ако се и код људи покаже да таблета сигурно пролази све препреке система органа за варење, што је важно како за инсулин тако и друге лекове са пептидима.
Инсулин унесен орално, објашњавају научници, до крви ће стићи на начин који је доста сличнији природном лучењу инсулина.
Ова метода би могла да смањи попратне ефекте повезане са узимањем инсулина у ињекцијама.
Научници су врло оптимистични и кажу да је следећи корак спроводење даљих истраживања на животињама, како би се потврдило да је таблета сигурна за пробаву, а након чега би отпочели клиничка тестирања на људима.