Жестока дебата ЕУ око проширења и Западног Балкана
ЛУКСЕМБУРГ: Земље чланице ЕУ подељене су око могућности да дају "зелено светло" Македонији и Албанији за почетак приступних преговора.
Жестока дебата 25 земља чланица са једне и Француске, Холандије и Данске још траје на састанку министра ЕУ у Луксембургу.
Министри општих послова ЕУ на састанку у Луксембургу и даље разговарају о постизању компромиса око закључака које би требало да усвоје о проширењу и Западном Балкану.
Док је нацрт закључака за Србију, Црну Гору, БиХ и Косово (са звездицом) још раније практично закључен, Париз и Хаг, али и Копехаген противе се могућности напретка Македоније и Албаније ка ЕУ.
"Постоје две групе земаља: једна представља велику већину од 25 земља чланица које подржавају отварње преговора (Македоније и Албаније) на лето 2019. годне и три земље - Данска, Холандија и Француска, које мисле да тај процес треба променити", изјавио је грчки шеф дипломатије Никос Коцијас.
Коцијас упозорава да промена процеса проширења повлачи и промену стабилности и безбедности целог региона Југоисточне Европе. Он је упозорио ”неке земље чланице” да ”прављење корака уназад није начин за борбу и победу на популизмом.
"Неке земље желе да раде на интеграцији , а не на проширењу. Ја мислим да то може ићи паралелно", поручио је Коцијас.
Према информацијама Танјуга, министри европске двадесетосморке уместо на почетку данашњег састанка пребацили су тему закључака о Западном Балкану за крај састанка који се одржава у Луксембургу.
Иако је предвиђено да се састанак заврши до 18 частова, последње информације су да и даље не постоји консензус око давања ”зелеог светла” Европској комисији за почетак припрема приступних преговора Македоније и Албаније.
Дипломатски извори Савета ЕУ напомињу да тврд став Париза и Хага није могла да промени ни понуђена формулација да се почетак преговора са Скопљем и Тираном одложи за годину дана.
Из дипломатских извора се упозорава да, уколико данас не буде остварен једногласни став министара ЕУ о проширењу и Западном Балкану постоји могућност, закључци уопште не буду усвојени, а да та тема не буде ни део већ пуне агенде самита лидера ЕУ који се састају у четвратак и петак у Бриселу.