Дани Универзитета у Ректорату: Креативност и иновативност на цени
Дани Универзитета у Новом Саду, који ће трајати до петка, 29. јуна, започели су у Ректорату, свечаним уручењем сертификата учесницима 10. Међународног фестивала науке и образовања, одржаног 12. и 13. маја, који је обухватио 77 креативних радионица из уметности и природних, техничко-технолошких, друштвено-хуманистичких и медицинских наука.
Ректор Универзитета проф. др Душан Николић напоменуо је да се ове године обележава 240. годишњица од оснивања Норме, претече данашњег Педагошког факултета у Сомбору, и 58. годишњица од оснивања новосадског Универзитета, те искористио прилику да се присети свих који су стварали његове темеље у последњих неколико стотина година: чувеног Колегијума у Новом Саду, Препарандије у Сомбору, Матице српске, па и оних који су градили универзитетски кампус.
„Ова година је за нас пријатно изненађење зато што смо очекивали драстичан пад пријављених кандидата. Међутим, догодило се нешто што потврђује квалитет Универзитета у Новом Саду, који и у овим тешким временима има снажан потенцијал у области науке и високог образовања“, додао је ректор Николић.
„Prеthodnih година утврдили смо стратегијске правце развоја наше академске заједнице и учинили додатни напор да се повежемо с институцијама из иностранства које предњаче у својим областима, а са којима можемо радити и уједно користити њихове ресурсе“, додао је ректор.
Проф. др Стеван Станковски са Факултета техничких наука изразио је задовољство што као председник Организационог одбора учествује по трећи пут у Међународном фестивалу науке и образовања.
„Задовољство је када окупите скоро 500 младих људи који путем различитих радионица, а било их је 77, преносе своја искуства, идеје, визије како доживљавају науку и како је виде у будућности“, рекао је проф. др Станковски.
„Избројали смо преко 15.000 посетилаца за та два дана. То је истински празник не само науке, образовања и универзитета већ и празник града и наше државе“, поручио је Станковски и додао да напредак друштва није могућ без примењене науке, која мора имати и комерцијални ефекат, али и креативности као једног од најзначајнијих фактора.
„Живимо у дигиталном добу. Лако је пронаћи слична решења или их преправити, али бити потпуно иновативан и креативан је заправо основни задатак будућег образовања“, казао је Станковски.
Програм свечаног обележавања Дана универзитета наставља се сутра, доделом захвалница институцијама, компанијама и појединцима који су подржали многобројне универзитетске активности, као и уручењем јубиларних награда запосленима на факултетима.
С. Милачић