Сваки четврти студент би да оде из Србије
БЕОГРАД:Трећина студената у Србији планира да по завршетку школовања оде у иностранство, а међу њима више од 90 одсто има апсолутну подршку родитеља за ту одлуку, док 70 одсто њих има рођаке и пријатеље у иностранству на чију помоћ рачунају.
То показују резултати представљеног истраживања „Миграције студената“ које је спровео Кабинет министарке задужене за демографију и популациону политику.
Министарка Славица Ђукић Дејановић рекла је на конференцији за новинаре да је најдрастичнији податак из целог истраживања тај што је четвртина оних студената који би да оду већ решена у одлуци да то и учини, без обзира на мере које би предузела држава у намери да х задржи у Србији.
Она популација младих коју питамо „шта би требало да се догоди у Србији, а да не одете“, једна четвртина који планирају да оду каже да нема ниједне мере која може да их задржи. Они су већ донели одлуку, рекла је Ђукић Дејановић.
Она је истакла да је циљ истраживања да се прикупе сви подаци који ће се односити на креирање конкретних мера и стимулативних активности за задржавање младих у Србији.
Када је реч о планираној дужини боравка у иностранству, 50 одсто оних студенета који би да оду из Србије не планира да се врати, 19 одсто би да се врати, али кад обезбеде довољно новца за покретање сопственог посла у Србији, док би се 13,8 одсто вратило када економска ситуација у Србији буде боља и стабилнија.
У истраживању је учествовало 11.013 студената државних и приватних високошколских установа у Србјии, а Ђукић Дејановић каже да међу студентима који планирају да након заврштека школовања потраже боље услове живота у у иностранству предњаче студенти информационо-комуникационих технологија, чак њих 36,5 одсто и студенти из области медицинских наука, више од 30 одсто, док је мањи удео студената из области друштвених наука.
Међу државама у које би студенти нарадије одлазили, каже министарка, предњачи Немачка , а сваки четврти студент, оносно њих 24 одсто који би да оду из Србије планира баш да оде у ту државу.
Затим следе САД (11 одсто), Швајцарска (10,7 одсто), Аустрија (8,7 одсто) и Норвешка (6,3 одсто).
Немачка се налази на првом месту најпожељних држава за студије свих подручја студирања, осим за ИТ студенте који би најрадије да оду у САД и да тамо започну посао и живот, каже Ђукић Дејановић.
Министарка каже да је 28,5 просек година младих који одлазе из Србије, а да сваки четврти који напусти Србију има висок степен образовања.
Не можемо се само жалити што је такав податак, него морамо имати проактиван став, шта кад је то већ тако и видети шта може да се уради. Морамо интензивирати сарадњу са вискостручном интелектуалном дијаспором и то је један од задатака, каже Ђукић Дејановић.