МЕТЕОРОЛОЗИ ПРОЦЕЊУЈУ Торнадо све чешћи и у Србији
Торнадо или пијавица биће све чешћа појава у Србији, јер су услови који то омогућавају данас много погоднији него пре 50 година, кажу стручњаци.
Узрок су климатске промене и повећање температуре за један степен, рекао је за „Блиц” а пренеос Танјуг, доцент на Институту за метеорологију Физичког факултета у Београду Владимир Ђурђевић.
„Разлози за ове појаве су ти што је данас температура виша за један степен, а да ваздух може у себи да садржи седам процената више водене паре која представља гориво за све те процесе у атмосфери. Па тако сада имамо чешће и јаче појаве града, грмљавина, па и стварање торнада”, рекао је Ђурђевић.
Стручњаци појашњавају да се пијавице појављују као последица разлике у блиском сусрету два притиска, мешања топлог и хладног ваздуха у атмосфери. Појава торнада на Балкану, као и у Европи није интензивна као у Америци, али могу да се јаве. Торнадо ће се пре јавити у Немачкој, Пољској и Чешкој него у Србији.
„То што грађани Србије имају прилику да виде на овом поднебљу је такозвани левкасти облак или пијавица у покушају. Када овакав облак дотакне тло, онда постаје пијавица или торнадо. Овакав облак док не додирне тло не изазива штету, а после спуштања на тло долази до штете која зависи од многих метеоролошких услова”, појаснио је он.
Ђурђевић каже да се, с обзиром на климатске промене, очекује да појава пијавица у Србији, а и штете од њих, буде све чешће. Он, међутим, напомиње да ће то највероватније бити торнадо слабијег интензитета, са ознакама С0 и С1. У нашој земљи се свако лето појави неколико пијавица, најчешће у Војводини, јер је за њихову појаву потребно да подлога буде равна.
„Најчешће се јављају у летњим месецима, и то у виду слоновске сурле која спаја тло с подножјем грмљавинског облака. У стању је да подиже стоку и веће предмете. Његова јачина износи и до 200 километара на сат, обично је ширине од 20 до 30 метара, а траје десетак минута”, рекао је Ђурђевић.