Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ТЕМА ДНЕВНИКА Kоме су дозвољене посете затвореницима?

11.06.2018. 09:05 09:07
Пише:
Фото: Tanjug (O. Toskić, arhiva)

БЕОГРАД: Живот иза решетака и забран испред затворских зидина  нису само паралелни светови, симболично и стварно, већ се и дотичу, контролисано и ограничено, кроз законом  утврђена права осуђеника на различите контакте са  спољашном средином.

Осим права на посету браниоца или пуномоћника који га заступа, или кога је он позвао ради давања пуномоћја о заступању, права на посете блиских сродника, телефонске разговоре и дописивање с њима, осуђени може, такође сходно прописима, да оствари контакте и с другим особама из спољног света.

Право на посете, телефонске  разговоре  и дописивање прописано је Законом о извршењу кривичних санкција  и Законом о извршењу казне затвора за кривична дела организованог криминала, уз остала права и обавезе осуђених.

Број посета  као и телефонских позива и њихово појединачно трајање прописан је у зависности од  тога да ли  осуђени издржава казну затвора по класичном  или по  посебном затворском  режиму, односно  да ли  је   разврстан у завод затвореног типа с посебним обезбеђењем, у затворено одељење завода, полуотворено или  у Посебно одељење за издржавање казне затвора за кривична дела организованог криминала.

Не постоје категорије осуђених  које  закон  лишава  тих права, а најрестриктивније су омогућена за  групе  затвореног типа.


Три сата за љубавну собу

По Закону о извршењу кривичних санкција, осуђени  има право да једном у два месеца борави с брачним другом, или другим блиским лицем, три часа у посебним просторијама завода.


Законом о извршењу казне затвора за кривична дела организованог криминала  прописано је да  осуђени имају право на посете  блиских  сродника, супружника, деце, родитеља, усвојеника, усвојитеља, осталих,   једном месечно,  на  телефонски разговор два пута месечно и  неограничено право на дописивање с њима, а могу се дописивати и с другим лицима, али уз prеthodnu сагласност надлежног суда. 

Изузетно, како се наводи у закону, управник завода, уз сагласност председника суда, односно овлашћеног судије, може одобрити појединачну посету других лица, Заштитника грађана и представника међународних организација које се баве заштитом људских права,  као и  телефонски разговор  с другим лицима.  Посета осуђеном може трајати најдуже један сат, а евентуално дуже трајање  одређује управник завода.

У складу са законским правом на исповедање  вере, осуђени има право да га једном месечно посети свештено лице, а и та посета  може трајати најдуже један сат.

Ток посета осуђеном се аудио-визуелно надзире и снима, осим у случају посете браниоца, Заштитника грађана и представника међународних организација које се баве заштитом људских права, у складу с међународним уговором. Такође, уз исте изузетке, надзиру се и садржаји писама и  телефонски разговори  осуђеног.

Директор Управе за извршење кривичних санкција , уз сагласност председника суда, односно овлашћеног судије, може одобрити појединачну посету дипломатско-конзуларном представнику државе чији је осуђени држављанин или представнику међународних организација које се баве заштитом људских права.  На предлог управника завода или директора Управе , ако то, како  пише у закону, налажу разлози одржавања реда, сигурности и безбедности, спречавања извршења кривичних дела или заштите оштећених, председник суда, односно овлашћени судија могу да ограниче или ускрате осуђеном ова права на одређено време. 

Посета осуђеном може трајати најдуже један сат, а евентуални продужетак одређује управник завода

Закон омогућава осуђенима и   разговор с управником завода,  ако то prеthodno захтевају  писаним дописом.  

По Закону о извршењу кривичних  санкција осуђени има право двапут месечно на посету брачног друга, деце, родитеља, усвојеника, усвојитеља и осталих  блиских сродника. Осуђени има право да га посети бранилац или пуномоћник који га заступа, или кога је он позвао ради давања пуномоћја о заступању.

У оквиру верских права, осуђени има право: да га посети свештено лице или други верски службеник.

Управник завода може осуђеном одобрити и посете других лица. Право на телефонски разговор осуђени има о свом трошку  и у складу с одредбама прописа који уређује кућни ред завода, а  има неограничено право на дописивање о свом трошку.

Осуђеном који се посебно добро влада, управник завода, уз сагласност председника суда, односно овлашћеног судије, може одобрити проширено право на број телефонских разговора, проширено право на број посета.

Страни држављанин има право на посету и дипломатско-конзуларног представника земље чији је држављанин, односно државе која штити његове интересе, а осуђени чије интересе не штити ниједна држава има право на посету надлежних органа и организација Републике Србије и надлежних међународних организација.     

Ј. Јаковљевић

Пише:
Пошаљите коментар