Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

TEMA DNEVNIKA Kome su dozvoljene posete zatvorenicima?

11.06.2018. 09:05 09:07
Piše:
Foto: Tanjug (O. Toskić, arhiva)

BEOGRAD: Život iza rešetaka i zabran ispred zatvorskih zidina  nisu samo paralelni svetovi, simbolično i stvarno, već se i dotiču, kontrolisano i ograničeno, kroz zakonom  utvrđena prava osuđenika na različite kontakte sa  spoljašnom sredinom.

Osim prava na posetu branioca ili punomoćnika koji ga zastupa, ili koga je on pozvao radi davanja punomoćja o zastupanju, prava na posete bliskih srodnika, telefonske razgovore i dopisivanje s njima, osuđeni može, takođe shodno propisima, da ostvari kontakte i s drugim osobama iz spoljnog sveta.

Pravo na posete, telefonske  razgovore  i dopisivanje propisano je Zakonom o izvršenju krivičnih sankcija  i Zakonom o izvršenju kazne zatvora za krivična dela organizovanog kriminala, uz ostala prava i obaveze osuđenih.

Broj poseta  kao i telefonskih poziva i njihovo pojedinačno trajanje propisan je u zavisnosti od  toga da li  osuđeni izdržava kaznu zatvora po klasičnom  ili po  posebnom zatvorskom  režimu, odnosno  da li  je   razvrstan u zavod zatvorenog tipa s posebnim obezbeđenjem, u zatvoreno odeljenje zavoda, poluotvoreno ili  u Posebno odeljenje za izdržavanje kazne zatvora za krivična dela organizovanog kriminala.

Ne postoje kategorije osuđenih  koje  zakon  lišava  tih prava, a najrestriktivnije su omogućena za  grupe  zatvorenog tipa.


Tri sata za ljubavnu sobu

Po Zakonu o izvršenju krivičnih sankcija, osuđeni  ima pravo da jednom u dva meseca boravi s bračnim drugom, ili drugim bliskim licem, tri časa u posebnim prostorijama zavoda.


Zakonom o izvršenju kazne zatvora za krivična dela organizovanog kriminala  propisano je da  osuđeni imaju pravo na posete  bliskih  srodnika, supružnika, dece, roditelja, usvojenika, usvojitelja, ostalih,   jednom mesečno,  na  telefonski razgovor dva puta mesečno i  neograničeno pravo na dopisivanje s njima, a mogu se dopisivati i s drugim licima, ali uz prethodnu saglasnost nadležnog suda. 

Izuzetno, kako se navodi u zakonu, upravnik zavoda, uz saglasnost predsednika suda, odnosno ovlašćenog sudije, može odobriti pojedinačnu posetu drugih lica, Zaštitnika građana i predstavnika međunarodnih organizacija koje se bave zaštitom ljudskih prava,  kao i  telefonski razgovor  s drugim licima.  Poseta osuđenom može trajati najduže jedan sat, a eventualno duže trajanje  određuje upravnik zavoda.

U skladu sa zakonskim pravom na ispovedanje  vere, osuđeni ima pravo da ga jednom mesečno poseti svešteno lice, a i ta poseta  može trajati najduže jedan sat.

Tok poseta osuđenom se audio-vizuelno nadzire i snima, osim u slučaju posete branioca, Zaštitnika građana i predstavnika međunarodnih organizacija koje se bave zaštitom ljudskih prava, u skladu s međunarodnim ugovorom. Takođe, uz iste izuzetke, nadziru se i sadržaji pisama i  telefonski razgovori  osuđenog.

Direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija , uz saglasnost predsednika suda, odnosno ovlašćenog sudije, može odobriti pojedinačnu posetu diplomatsko-konzularnom predstavniku države čiji je osuđeni državljanin ili predstavniku međunarodnih organizacija koje se bave zaštitom ljudskih prava.  Na predlog upravnika zavoda ili direktora Uprave , ako to, kako  piše u zakonu, nalažu razlozi održavanja reda, sigurnosti i bezbednosti, sprečavanja izvršenja krivičnih dela ili zaštite oštećenih, predsednik suda, odnosno ovlašćeni sudija mogu da ograniče ili uskrate osuđenom ova prava na određeno vreme. 

Poseta osuđenom može trajati najduže jedan sat, a eventualni produžetak određuje upravnik zavoda

Zakon omogućava osuđenima i   razgovor s upravnikom zavoda,  ako to prethodno zahtevaju  pisanim dopisom.  

Po Zakonu o izvršenju krivičnih  sankcija osuđeni ima pravo dvaput mesečno na posetu bračnog druga, dece, roditelja, usvojenika, usvojitelja i ostalih  bliskih srodnika. Osuđeni ima pravo da ga poseti branilac ili punomoćnik koji ga zastupa, ili koga je on pozvao radi davanja punomoćja o zastupanju.

U okviru verskih prava, osuđeni ima pravo: da ga poseti svešteno lice ili drugi verski službenik.

Upravnik zavoda može osuđenom odobriti i posete drugih lica. Pravo na telefonski razgovor osuđeni ima o svom trošku  i u skladu s odredbama propisa koji uređuje kućni red zavoda, a  ima neograničeno pravo na dopisivanje o svom trošku.

Osuđenom koji se posebno dobro vlada, upravnik zavoda, uz saglasnost predsednika suda, odnosno ovlašćenog sudije, može odobriti prošireno pravo na broj telefonskih razgovora, prošireno pravo na broj poseta.

Strani državljanin ima pravo na posetu i diplomatsko-konzularnog predstavnika zemlje čiji je državljanin, odnosno države koja štiti njegove interese, a osuđeni čije interese ne štiti nijedna država ima pravo na posetu nadležnih organa i organizacija Republike Srbije i nadležnih međunarodnih organizacija.     

J. Jakovljević

Piše:
Pošaljite komentar