Поједини Зрењанинци се суочавају са проблемима при реституцији
ЗРЕЊАНИН: Редакцији „Дневника“ обратило се неколико Зрењанинаца који су се изненада суочили са озбиљним препрекама при окончању поступка реституције и повраћаја земље, по основу наследства.
– У мом случају, сестра и ја чекамо повраћај дванаест и по хектара земље, које нам је наследство од деде, а одузета је 1946. године – прича Иван Ерски, који са сестром Бориславом Јанковић Ерски покушава да дође до дедовине, али наилази на неочекиване препреке. – Ми смо поднели захтев за реституцију, комплетирана је документација и имали смо заказано рочиште у Новом Саду, где је требало да нам се додели парцела за коју је судски вештак утврдио да је слободна за давање. Међутим, 10. маја, на састанку, саопштили су нам да је донета уредба Владе од 21. априла, да се начини нови списак парцела слободних за реституцију. Тиме је процес стопиран до утврђивања новог списка, који би био начињен по критеријумима из уредбе – каже Ерски.
И онда се појавио списак на којем је 90 посто парцела био под забележбом, под тужбом или у статусу уписа јавне својине, говори наш саговорник.
– Остало је неких десет посто парцела, ливада, пашњака, трстика, које нису одговарале ни по класи ни по површини, нашем захтеву, односно правичном повраћају. А наша основна примедба да тај списак у ствари ниије рађен по критеријумима које ова уредба утврђује. Парцеле које су изостављене а нама су интересантне, нису изузете у складу са правилима уредбе. Јер, нити су те парцеле у инвестиционом плану, нити имају уписан систем за наводњавање, нити су биле дуже од 10 година у закупу, односно не потпадају ни под један од три услова за изузеће из реституције, како предвиђа уредба – тврди Ерски.
Он се жали да је нови списак постао практично „свето писмо“.
– Тај редуковани списак за њих је сада недодирљив, држе се њега и то је једино што нам нуде. Тиме је процес практично блокиран, по принципу узми или остави. А ми ако дочекамо истек 2018. године, не гину нам обвезнице, које могу да буду у наплати тек за 12 година. Тако се једноставно не зна шта је неповољније, то што нам нуде пашњаке и мочваре, или обвезнице на дугом штапу. Због тога, сви ми који се сматрамо оштећенима у овом процесу, организујемо се и покушавамо да правним средствима остваримо наша права – напомиње Ерски.
Он се обратио адвокатској канцеларији и позива све који су у сличној ситуацији да им се придруже.
– Као појединци много теже ћемо остварити своја права, удружени ћемо имати далеко више шанси да се чују наши аргументи – поручује Ерски.
Жељко Балабан