Виногради и вино повезали Мађарску и Србију
На Новосадском универзитету почели су Дани Универзитета у Печују, чији представници су у узвратној посети колегама из Новог Сада.
„Изузетна нам је част што смо домаћини Универзитету из Печуја, који постоји већ више од шест и по векова и, не само да је свеобузхватан јер покрива све области, него је и међу најбољима у свету. Наше везе и сарадња су и до сада биле вишеструке и плодоносне, нарочито у области виноградарства и винарства“, рекао је ректор Универзитета у Новом Саду професор др Душан Николић.
Досадашњу сарадњу два универзитета, похвалио је и проректор Универзитета у Печују професор др Ђула Зелер.
Програм дводневног представљања овог универзитета из Мађарске, уз састанке руководстава и сарадника два универзитета, обухватио је и стручни скуп у области виноградарства и винарства, који је организовао Центар за стратегијске и напредне студије УНС-а.
На скупу је о сарадњи два универзитета у области виноградарства, која датира од седамдесетих година прошлог века, говорио професор емеритус УНС-а и почасни доктор наука Универзитета у Печују др Петар Циндрић, директор Института за винарство и енологију Универзитета у Печују Габор Јакаб говорио је о утицају збијености грозда на боју покожице бобице, а главни инжењер енологије са истог института др Ласло Хевер представио је вински регион Вилањи, један од четири мађарска винска региона које је Печујски универзитет стручно и научно прати.
Сутра, у 16 часова, у холу Ректората УНС-а биће отворена изложба графичких радова студената Факултета за музичку и ликовну уметност Универзитета у Печују, а затим ће уследити концерт камерне музике на којем ће наступити студенти Факултета уметности Ендру Harinyеr, клавир и Дорина Банаи, виолончело, који ће извести Бетовенову Сонату за виолончело у ге-молу.Утакмица тимова Универзитета у Новом Саду и Универзитета у Печују биће одржана на Ђачком игралишту у кампусу УНС-а у 18 часова.
Универзитет у Печују остварује значајне резултате на међународном плану и налази се међу три одсто најбољих универзитета на свету према рангирању The Центер фор World University Ранкингс (CWUR) из 2016. године и УРАП University Ранкинг by Ацадемиц Перформанце. Такође је међу 1.000 најбољих према рангирању Webometrics из 2015. године, док је на 701. месту према рангирању QS World University Ранкинг из 2016. У области науке, након усвајања Стратегије за развој и иновације у истраживању 2011-2020, овај универзитет је поставио основу за повезивање привреде и науке и искоришћавање нових истраживачких резултата и иновација на најбољи начин у области здравства и медицине,природних, хуманистичких и друштвених наука и уметности.
На Правном факултету УНС-а, сутра од 9 до 12 часова, одржава се симпозијум из правних наука под називом „Западни Балкан и Европска унија: актуелне теме“.
Универзитет у Печују има 10 факултета који покривају широк дијапазон области и 32 клинике. Са око 20.000 студената, више од 3.800 страних студената и 1.400 чланова наставног и истраживачког особља, једна је од највећих високошколских институција у Мађарској која нуди висок ниво истраживачких и образовних могућности. Студијски програми се нуде на мађарском, енглеском и немачком језику.
У области међународне сарадње, Универзитет у Печују има велики број билатералних и међуинституционалних споразума са универзитетима у околним земљама као и са главним универзитетима у Европи, Америци и Азији, који омогућавају краткорочне и дугорочне студијске боравке и размене студената, академског и административног особља. Универзитет учествује у неколико програма мобилности попут програма Ерасмус, Ерасмус+, Цампус Hungary, ЦЕЕПУС и Ерасмус Мундус.
Д. Девечерски
Фото: Б. Лучић