Ђорђевић: На истој смо линији са синдикатима
БЕОГРАД: Политика Владе Србије слаже се са паролом синдиката "Да плате устану, да млади остану", а пошто смо на истој линији било је најнормалније да се појавим на првомајском скупу и подржим то, јер то желимо и у Влади, рекао је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић.
Захтеви синдиката су оправдани и увек може боље, треба да буду веће плате, да се крећу са могућностима државе, рекао је Ђорђевић гостујући на РТС-у.
"Добро је да када постоји нека транспарентност и када и они виде у каквом је положају држава била, шта се сада дешава, како и на који начин се ми опходимо према држави. Виде да се ми не задужујемо да бисмо нешто исплаћивали, већ из неких реалних прихода и да то на неки транспарентан начин желимо да поделимо, како за повећање плата, пензија, али и са друге стране да улажемо у нашу земљу", казао је Ђорђевић.
Он је додао да се дуго година није улагало у Србију, а да је неопходна нова инфраструктура како би се привукли страни инвеститори.
Упитан када се може очекивати повећање плата и пензија, Ђорђевић је одговорио да се плате и пензије могу повећавати када се уради пресек и види се на чему је Србија, односно колико има прихода и како се он може расподелити.
"Тај дијалог треба да буде током целе године, да у тренутку када се то дешава не буде неких несугласица, већ да би могли врло брзо да то решимо. Најбитније је да земља и у следећу годину уђе врло брзо са новим буџетом и да знамо како и на који начин да идемо даље", рекао је министар, додајући да се ове године такав метод показао веома ефикасним, јер је брзо успостављен договор и подигнута цена рада.
Што се тиче Закона о штрајку, минимални процес рада ће по новом закону бити утврђен по колективном уговору или у неким случајевима по закону, док је то до сада радио послодавац, наводи Ђорђевић.
"Знаће се минимални обим рада који треба да буде утврђен, да не би давали машти на вољу, да послодавци од случаја до случаја регулишу сами колики је минимални обим рада", рекао је Ђорђевић.
Истиче да је до краја године планирано још доста закона, који за сврху имају да побољшаљу пословање, положај радника и обезбеде "чистију ситуацију" када је у питању одност држава-послодавац и држава-синдикати.
У израду Закона о штрајку били су укључени пословни партнери, и синдикати и послодавци. Како каже, одлучио се за јавну расправу и нада се да ће до краја године закон бити усвојен, али да ће на крају равне расправе поново сести са синдикатима и послодавцима како би разговарали.
По питању Закона о сезонским пословима, Ђорђевић наводи да је главна критика да је у сезонске послове укључена превелика администрација.
"Пошто се овде ради о сезонским радницима, од којих неки раде и само један дан, претерана администрација би довела до тога да би се више бавили администрацијом него сезонским радом. Жеља је била да послодавац не може да иде преко онога што му закон дозвољава, дужан је да обавести сезонског радника о његовим правима која не смеју да буду угрожена више од онога што закон дозвољава. Могу да буду мања, што је усмени договор, а сезонски радник има право да после тога тражи написмено", рекао је Ђорђевић.