light rain
2°C
20.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У Новом Саду одржана међународна конференција о културном наслеђу

28.04.2018. 12:17 12:19
Пише:
Фото: архива Дневника/ Манастир Крушедол

На простору Војводине кроз векове су се мешали различити народи, вере и културе због чега је ово поднебље богато културним наслеђем.

Очување културног наслеђа није само поштовање прошлости, већ спашавање вредности за будућност, речено је, између осталог, на другој Међународној конференцији „Културно наслеђе-одрживи начин’’, који је у организацији Института региона Европе, одржан јуче у Скупштини Војводине.

На конференцији која је намењена регионалним и локалним политичарима, члановима невладиног сектора, медијима и културним посленицима земаља овог региона, речено је да Европа активно помаже у пројектима који се односе на очување културне баштине у Србији, као и да је прекогранична сарадња одличан модел за очување културно-историјског наслеђа које не познаје границе.

- Културно наслеђе је веома важна вредност за регионе, градове, друштва и заједнице и наша је обавеза да га сачувамо за будуће генерације. Оно игра велику улогу у грађењу будућности Европе, а размена искустава земаља у региону јако је важна у том процесу – нагласио је председник Института региона Европе Франц Шаусбергер.

Шаусбергер је истакао и да је културно наслеђе Србије важно представити у свим земљама Европске уније, јер ће се за пријем наше земље у ЕУ морати позитивно изјаснити свих 27 земаља, а управо кутлурно наслеђе јесте један од адута ЕУ која је “уједињена у различитости”.

Председник Института региона посебно је издвојио Галерију Матице српске где је видео уметничку поставку изузетне вредности која може равноправно да парира музејима из Париза и Беча Он је рекао да је културно наслеђе изузето важно и за развој туризма и јачање економије. Салцбург, из ког долази Шозбергер, како је нагласио, данас живи од културног наслеђа и остварује значајне приходе од туризма.

Председник Скупштине Војводине Иштван Пастор нагласио је да је петнаестогодишња сарадња са Институтом региона Европе допринела стварању амбијента отвореног дискурса када је реч о децентрализацији и прекограничној сарадњи, а да је очување културног наслеђа важан задатак људи који учествују у јавном и политичком животу.

Он је рекао да је очување културног наслеђа враћање коренима и да је давање том културном наслеђу нове димензије огроман задатак.

- С једне стране, имамо веома богато културно наслеђе на овом простору, не само у Војводини, већ и шире. Мислим да смо у протеклом периоду имали сужене или недовољне могућности и у објективном смислу и у односу на богатство тог културног наслеђа, тако да у том смислу имамо изузетно пуно задатака– оценио је Пастор.

Покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама Драгана Милошевић, рекла је да је мешање народа и кутлура кроз историју Војводини оставило изузетно богато наслеђе. Тако је наслеђе касне антике концентрисано је у античком Сирмијуму који се налази на подручју данашње Сремске Митровице, а који је, у своје време, био један од четири најзначајнија центра великог Римског царства. Наслеђе средњег века, у свим његовим нијансама, најбоље симболизују тврђава и фрањевачки самостан у Бачу чија историја је уобличена у пројекат „Векови Бача“ и који се налази на Прелиминарној листи светске културне баштине Унеска.

За српски народ простор Војводине био је простор чувања и уобличавања националног и културног идентитета, што нам је, према речима Драгане Милошевић, у наслеђе оставило и раскош фрушкогорских манастира, од којих су неки, попут царске лавре Крушедола, старији од пет векова.

Навела је и Петроварадинску тврђаву, као врло изражен симбол војне архитектуре и једну од најочуванијих тврђава те врсте на тлу Европе, као и низ других објеката и споменика, укључујући и оне којима су обележени догађаји из бурног 20. века.

Подсетивши да је други ваљан разлог да управо Војводина и Нови Сад као њен административни центар буду домаћини ове конференције, Драгана Милошевић је рекла да је то наш однос према значају културног наслеђа и његовог очувања.

Учесницима конференције обратио се и члан Градског већа Новог Сада за културу Далибор Рожић, који је напоменуо да је град поносан на културну разноликост, али и на хармоничан суживот бројних нација које су овде заступљене.

– Традиционално настојимо да обезбедимо равноправне услове за очување националних идентитета свих људи који овде живе, али и да промовишемо вредности које су заједничке, универзалне и непролазне. Градска управа за културу подржава пројекте националних мањина који су усмерени на очување њихове традиције и културе, а својим деловањем подстиче и иницијативе за препознавање и истицање заједничког, европског наслеђа. Суштина пројекта Европске престонице културе 2021. године је управо у томе– нагласио је Далибор Рожић.

А. Савановић

Пише:
Пошаљите коментар